Acil servise KOAH alevlenmesi ile başvuran hastalarda HADO skorunun mortalite öngörüsü üzerine etkisi
Effect of HADO score on mortality prediction in patients applying to the emergency department with COPD exacerbations
- Tez No: 964224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ OTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), ilerleyici, kronik hava akımı kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır. Dünya çapında önlenebilir mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Health, Activity, Dispnea, Obstruction (HADO) Skoru, sağlık durumu, fiziksel aktivite, dispne ve hava obstrüksiyonu parametrelerini içeren çok boyutlu bir skorlamadır. Stabil KOAH hastalarının prognozunu tahmin etmek için kullanılmaktadır. Mortalite ve hastane yatışını öngörmede etkili olduğu görülmüştür. Çalışmamızda acil servise KOAH alevlenmesi ile başvuran hastalarda başvuru anında hesaplanan HADO skorunun acil servisten hasta prognozunu öngörmedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 26.12.2024-01.04.2025 tarihleri arasında başvuran KOAH alevlenmesi tanısı ile kabul edilen 131 hastanın geliş anında spirometri ile FEV1 değerleri ölçülerek diğer parametrelerle birlikte HADO skorları hesaplanmıştır. HADO skorunun diğer kan parametreleri ile arasındaki istatistiksel inceleme için SPSS 23 programı kullanılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 131 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların yaş ortalaması 69.5±11.3 idi. Hastaların % 31.3'ü kadın, %68,7'si erkekti. Hastaların hastane yatış oranı %29.8, YBÜ yatış oranı ise 10.7 idi. Tüm hastaların ortalama HADO skoru 3'tü.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a progressive condition characterized by chronic airflow limitation. It is one of the leading preventable causes of morbidity and mortality worldwide. The Health, Activity, Dyspnea, Obstruction (HADO) score is a multidimensional scoring system that includes parameters such as general health status, physical activity level, dyspnea severity, and airway obstruction. It is used to estimate the prognosis of patients with stable COPD and has been shown to be effective in predicting mortality and hospital admissions. This study aimed to investigate the effectiveness of the HADO score, calculated at the time of emergency department (ED) admission, in predicting prognosis in patients presenting with COPD exacerbation. Materials and Methods: This study was conducted in the Emergency Medicine Department of Ankara Etlik City Hospital between December 26, 2024, and April 1, 2025. Patients admitted with a diagnosis of COPD exacerbation were included. Spirometry was performed upon admission to measure FEV1 values, and HADO scores were calculated using these values along with other relevant clinical parameters. Statistical analysis was performed using SPSS version 23 to evaluate the correlation between the HADO score and laboratory parameters. Results: A total of 131 patients were included in the study. The mean age of the patients was 69.5 ± 11.3 years; 31.3% were female and 68.7% were male. The hospital admission rate was 29.8%, and the intensive care unit (ICU) admission rate was 10.7%. The mean HADO score of all patients was 3.