Polyhydroxyalkanoate production from raisin waste using recombinant Escherichia coli
Rekombinant Escherichia coli kullanılarak kuru üzüm atığından polihidroksialkanoat üretimi
  1. Tez No: 964226
  2. Yazar: ALEYNA FİLİZFİDANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DENİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1900'lerin başından itibaren petrol türevi polimerlerin hızlı yayılımı, pek çok alanda kullanım imkânı sağlamış ancak ciddi çevre sorunlarına yol açmıştır. Bu sorunlara çözüm olarak biyolojik kaynaklardan üretilen ve biyoplastik olarak adlandırılan çevre dostu alternatifler geliştirilmiştir. Biyoplastikler, biyolojik olarak parçalanabilirlikleri, çevre dostu yapıları ve biyouyumlulukları ile öne çıkmaktadır. Polihidroksialkanoat (PHA) ailesinin en bilinen üyesi olan poli-3-hidroksibutirat (P3HB), çeşitli mikroorganizmalar tarafından üretilebilmekte ve ambalaj, tıp, ilaç, tarım, otomotiv endüstrisi, hijyen ürünleri ve çevre teknolojileri gibi alanlarda geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu tez çalışması, kuru üzüm atığını karbon kaynağı olarak kullanarak rekombinant Escherichia coli Rosetta pQEAL1124 suşu ile P3HB üretmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, üretim sürecini etkileyen fizikokimyasal parametrelerin optimizasyonunu ve farklı ekstraksiyon yöntemlerinin karşılaştırılmasını kapsamaktadır. P3HB üretiminin optimizasyonu için Yanıt Yüzey Yöntemi (RSM) uygulanmış ve maksimum üretim için en uygun koşullar 7,03 g/L kuru üzüm atığı, 2,46 g/L tripton ve 194 rpm olarak belirlenmiştir. Ayrıca, konvansiyonel yöntemle maksimum %47 verimle P3HB elde edilirken, yeşil ekstraksiyon yöntemi kapsamında 1,3-dioksolan kullanılarak %33 verimle P3HB üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early 1900s, the rapid proliferation of petroleum-derived polymers has enabled their use in a wide range of applications; however, this widespread utilization has also led to severe environmental problems. As a solution, environmentally friendly alternatives known as bioplastics, produced from biological resources, have been developed. Bioplastics are distinguished by their biodegradability, eco-friendly nature, and biocompatibility. Among them, poly(3-hydroxybutyrate) (P3HB), a member of the polyhydroxyalkanoate (PHA) family, is one of the most widely studied bioplastics. It can be synthesized by various microorganisms and has broad applications in packaging, medicine, pharmaceuticals, agriculture, the automotive industry, hygiene products, and environmental technologies. This thesis aims to produce P3HB using raisin waste as a carbon source with recombinant Escherichia coli Rosetta pQEAL1124. The study includes the optimization of physicochemical parameters affecting the production process and a comparison of conventional and green extraction methods. Response Surface Methodology (RSM) was applied for the optimization of P3HB production, and the optimum conditions providing maximum production were determined as 7.03 g/L raisin waste, 2.46 g/L tryptone, and 194 rpm. Furthermore, the conventional extraction method yielded a maximum of 47% efficiency, while the green extraction method using 1,3-dioxolane resulted in a maximum of P3HB with 33% efficiency.