[68GA]radyonüklidinin farklı tampon çözeltileri ve farklı peptitler ile radyoetiketlenmesi,etiketleme prosedüründe tampon aktivitesinin araştırılması ve etiketli radyofarmosötiğin kalite kontrol parametreleri
Radiolabeling of [68GA] radionuclide with different buffer solution and different peptides,investigation of buffer activity in the labeling reaction and quality control parameters of the labeled radiopharmaceutica
- Tez No: 964227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT DEMİRÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Prostat kanserinin tanısı ve metastazlarının görüntülenmesinde 68Ga-PSMA-11 ve 68Ga-PSMA-I&T bileşikleri, Nükleer Tıp alanında yaygın olarak kullanılan PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) radyofarmasötikleridir. Bu radyofarmasötiklerin sentezi, öncelikle 68Ge/68Ga jeneratöründen elde edilen 68Ga izotopunun, bilgisayar kontrollü otomatik sentez sistemlerinde PSMA peptidiyle birleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Sentez süreci; pH düzeyi, reaksiyon sıcaklığı ve reaksiyon süresi gibi çeşitli parametrelerden etkilenmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak radyokimyasal saflık değerlerinde değişimler gözlemlenebilir. Reaksiyon ortamında istenilen pH düzeyini sağlamak amacıyla tampon çözeltiler kullanılır. Genellikle biyolojik uyumları yüksek ve düşük toksisiteleri nedeniyle HEPES ve asetat tampon sistemleri tercih edilmektedir. Bu tamponlar, ortam pH'ını düzenlemenin yanı sıra, kararlılığı artırarak sentez verimini olumlu yönde etkiler. Bu çalışmanın temel amacı, yaygın olarak kullanılan (2-hidroksietil)-1- piperazinetan sülfonik asit (HEPES) ve sodyum asetat (CH₃COONa) dışında, alternatif bir tampon sistemi geliştirmektir. Araştırma kapsamında kullanılacak yeni tampon sisteminin, Ga-68⁺³ iyonu ile zayıf kompleksler oluşturarak kolloid oluşumunu engellemesi ve ortam pH'ını 4.0–4.5 aralığında tutması hedeflenmiştir. Yürütülen deneysel çalışmalar sonucunda, literatürde yaygın olarak kullanılmayan sodyum askorbat tamponu sentez sistemine entegre edilmiştir. Bu tampon ile gerçekleştirilen 68Ga-PSMA-11 sentezlerinde, yüksek verim ve teorik değerlere uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Galyum-68 PSMA, Galyum-68 Tamponları, HPLC, TLC, Kalite Kontrol
Özet (Çeviri)
In the diagnosis of prostate cancer and imaging of metastases, 68Ga-PSMA-11 and 68Ga-PSMA-I&T compounds are PET (Positron Emission Tomography) radiopharmaceuticals widely used in the field of Nuclear Medicine. The synthesis of these radiopharmaceuticals is primarily carried out by combining the 68Ga isotope obtained from the 68Ge/68Ga generator with the PSMA peptide in computer-controlled automatic synthesis systems. The synthesis process is affected by various parameters such as pH level, reaction temperature and reaction time. Changes in radiochemical purity values can be observed depending on these factors. Buffer solutions are used to provide the desired pH level in the reaction medium. HEPES and acetate buffer systems are generally preferred due to their high biocompatibility and low toxicity. In addition to regulating the pH of the medium, these buffers positively affect the synthesis yield by increasing stability. The main purpose of this study is to develop an alternative buffer system other than the commonly used (2-hydroxyethyl)-1-piperazineethane sulfonic acid (HEPES) and sodium acetate (CH₃COONa). The new buffer system to be used within the scope of the research is aimed to prevent colloid formation by forming weak complexes with Ga-68⁺³ ion and to keep the pH in the range of 4.0–4.5. As a result of the experimental studies, sodium ascorbate buffer, which is not widely used in the literature, was integrated into the synthesis system. High yields and results consistent with theoretical values were obtained in the 68Ga-PSMA-11 syntheses performed with this buffer. KEYWORDS: Gallium-68 PSMA, Gallium-68 Buffers, HPLC, TLC, Quality Control.