Bir tekstil firmasında örme bölümünde sürdürülebilirlik için gri ilişki analizi tabanlı Taguchi yöntemi ile çok amaçlı karar verme uygulaması
Multi-purpose decision making application with the gray relationship analysis based Taguchi method for sustainability in the knitting department of a textile company
  1. Tez No: 964297
  2. Yazar: HATİCE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, örme kumaşlarda yaygın olarak karşılaşılan ve ürün kalitesini doğrudan etkileyen üç temel performans özelliği olan boncuklanma, aşınma ve farklı sıcaklıklarda yıkama sonrası meydana gelen boyutsal değişim, eş zamanlı olarak optimize edilmiştir. Çalışmanın amacı, bu çoklu kalite karakteristiklerinin aynı anda en uygun seviyelere getirilmesiyle hem kullanıcı memnuniyetini artırmak hem de tekstil ürünlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda, Gri İlişki Analizi (GİA) ile entegre edilmiş Taguchi deney tasarım yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada beş temel faktör ve her biri için iki farklı düzey belirlenmiştir: iplik üretim metodu (ring, vorteks), iplik hammaddesi (viskon, PES), iplik numarası (20/1 Ne, 30/1 Ne), kumaş sıklığı (10 ilmek/cm, 14 ilmek/cm) ve desen yoğunluğu (%2.57, %17.21). Deneysel çalışmalar sonucunda toplam 16 farklı örme kumaş numunesi üretilmiş ve bu numunelere kalite testleri uygulanmıştır. GİA tabanlı Taguchi analizi sonucunda en yüksek gri ilişki derecesini veren optimum parametre kombinasyonu, iplik üretim metodu olarak ring, iplik hammaddesi olarak PES, iplik numarası olarak 30/1 Ne, kumaş sıklığı olarak 10 ilmek/cm ve desen yoğunluğu olarak %17,21 şeklinde belirlenmiştir. Boncuklanma, aşınma ve deformasyona karşı dirençli kumaşların üretilmesi, ürün ömrünü uzatarak tüketim sıklığını azaltmakta, böylece enerji, su ve hammadde gibi kaynakların verimli kullanımına katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma sadece teknik performans açısından değil, çevresel sürdürülebilirlik perspektifinden de değerli çıktılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, three key performance properties that are commonly encountered in knitted fabrics and directly affect product quality, namely pilling, abrasion resistance, and dimensional change after washing at different temperatures, were simultaneously optimized. The aim of the study was to enhance user satisfaction and contribute to the sustainability of textile products by bringing these multiple quality characteristics to their most desirable levels concurrently. For this purpose, the Taguchi experimental design method integrated with Grey Relational Analysis (GRA) was employed. Five main factors were identified, each at two levels: yarn production method (ring, vortex), yarn material (viscose, PES), yarn count (20/1 Ne, 30/1 Ne), fabric density (10 stitches/cm, 14 stitches/cm), and pattern density (2.57%, 17.21%). As a result of the experimental studies, a total of 16 different knitted fabric samples were produced and subjected to quality tests. The GRA-based Taguchi analysis revealed that the optimum parameter combination yielding the highest grey relational grade was yarn production method as ring, yarn material as PES, yarn count as 30/1 Ne, fabric density as 10 stitches/cm, and pattern density as 17.21%. The production of fabrics resistant to pilling, abrasion, and deformation extends product lifespan, reduces consumption frequency, and thus contributes to the efficient use of resources such as energy, water, and raw materials. In conclusion, this study provides valuable outcomes not only in terms of technical performance but also from the perspective of environmental sustainability.