Elit pentatloncularda Citrus lemon ve Mentha piperita esansiyel yağlarının 25 metre yüzme ve anaerobik performans parametreleri üzerindeki diurnal değişkenliğin incelenmesi
Investigation of diurnal variability of Citrus lemon and Mentha piperita essential oils on 25 metre swimming and anaerobic performance parameters in elite pentathletes
  1. Tez No: 964298
  2. Yazar: RIDVAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTOĞLU, DOÇ. DR. ÖZGÜR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Elit Pentatloncularda Citrus lemon (CL) ve Mentha piperita (MP) esansiyel yağlarının 25 metre yüzme sürat ve anaerobik performans üzerindeki diurnal değişkenlik açısından etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, sabah ve akşam saatlerinde uygulanan farklı esansiyel yağların, sportif performans parametrelerinde gün içi oluşabilecek değişimleri nasıl etkilediğini belirlemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 12,60±1,44 yıl olan 13 kız ve 12 erkek, toplam 25 sporcu katılmıştır. Sporcular, müdahalesiz, CL ve MP esansiyel yağı uygulanarak üç test koşulunda değerlendirilmiştir. Ölçümler sabah ve akşam yapılmış, anaerobik performans Dikey Sıçrama Testi (CMJ), yüzme sürat performansı 25 metre serbest yüzme testi ile analiz edilmiştir. Esansiyel yağlar inhalasyon yöntemiyle uygulanmıştır. Yapılan Ölçümler ve karşılaştırmalar sonucunda esansiyel yağ uygulamalarının etkisi gözlemlenmiştir. 25 metre yüzme süresi açısından CL, MP ve müdahalesiz güne kıyasla daha hızlı yüzme süresi sağlamıştır. MP sabah ölçümlerinde 14.00±0.20 s ile müdahale grubunun 14.50±0.30 s değerine göre anlamlı iyileşme sağlamıştır (p0.05). Dikey sıçrama yüksekliği ölçümlerinde her iki yağ da müdahale grubuna göre artış sağlamış ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). MP sabah ölçümlerinde 46.50±1.30 cm, akşamda 46.80±1.25 cm ile müdahale grubundan yüksek değerler göstermiştir. CL sabah ölçümlerinde 46.00±1.40 cm, akşamda 46.20±1.35 cm ile müdahale grubundan daha yüksek sıçrama değeri elde etmiştir. Bu çalışma, CL'nin yüzme sürat performansında anlamlı iyileşme sağladığını, ancak anaerobik performans üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak belirgin olmadığını göstermektedir. MP ise yüzme performansına artırıcı bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of Citrus lemon (CL) and Mentha piperita (MP) essential oils on the diurnal variability of 25-meter swimming sprint and anaerobic performance in elite pentathletes. Accordingly, the aim of the study was to determine how different essential oils applied in the morning and evening affect daily fluctuations in sports performance parameters. A total of 25 athletes, including 13 females and 12 males, with a mean age of 12.60±1.44 years, participated in the study. The athletes were evaluated under three test conditions: no intervention, CL, and MP essential oil application. Measurements were conducted both in the morning and evening. Anaerobic performance was assessed using the Countermovement Jump Test (CMJ), and swimming sprint performance was analyzed using the 25-meter freestyle swimming test. The essential oils were administered via inhalation. As a result of the measurements and comparisons, the effects of essential oil applications were observed. In terms of 25-meter swimming time, both CL and MP resulted in faster swim times compared to the non-intervention condition. In the morning, MP showed a significant improvement with 14.00±0.20 s compared to the control group's 14.50±0.30 s (p0.05). In CMJ measurements, both oils resulted in higher jump heights compared to the control, but these differences were not statistically significant (p>0.05). MP recorded 46.50±1.30 cm in the morning and 46.80±1.25 cm in the evening, while CL reached 46.00±1.40 cm in the morning and 46.20±1.35 cm in the evening. This study shows that CL significantly improved swimming sprint performance, although its effect on anaerobic performance was not statistically significant. MP also demonstrated a positive effect on swimming performance.