Ni katkılı cuo ince filmlerin spin kaplama yöntemiyle üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of ni-doped cuo thin films by spin coating method
  1. Tez No: 964316
  2. Yazar: EMİN TALASLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET YILDIRIMCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son zamanlarda optoelektronik aygıt teknolojisinde metal oksit yarı iletken malzemeler oldukça ilgi çekmekte olup yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Metal oksitler arasında bakır oksit (CuO) ince filmler, optik, manyetik ve optoelektronik açıdan birçok işlevsel özelliğe sahip bir p tipi yarı iletkendir. CuO ince filmlerinin farklı geçiş metalleriyle katkılanması yapısal, optik ve elektriksel özelliklerinin gelişmesini sağlayabilmektedir. Yarı iletken katkılama için kullanılan birçok metal arasında son zamanlarda en çok ilgi çeken Ni elementidir. Ni elementi katkılandığı yarı iletkenin fiziksel ve kimyasal birçok özelliğini istenilen seviyede değiştirebilmektedir ve CuO ince filmlerin fotokataliz etkisini arttırıcı ve yasak enerji bandı aralığını değiştirici etkisi nedeniyle ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, saf ve farklı oranlarda Ni katkılı CuO ince filmler spin kaplama yöntemiyle üretilmiş ve üretim aşamasında Ni iyon konsantrasyonu, film oluşturma süreci, tavlama sıcaklığı gibi parametrelerin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen saf ve Ni katkılı CuO ince filmlerin yapısal, morfolojik, elektriksel kimyasal kompozisyonu ve optik özellikleri XRD, SEM, 2-prob, FTIR spektroskopisi ve UV-Vis spektrofotometresi gibi tekniklerle incelenerek güneş pillerinin geliştirilmesine katkı sağlanması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, metal oxide semiconductor materials have attracted considerable attention and are widely used in optoelectronic device technology. Among metal oxides, copper oxide (CuO) thin films are a p-type semiconductor with many functional properties in terms of optics, magnetics and optoelectronics. Doping CuO thin films with different transition metals can improve their structural, optical and electrical properties. Among many metals used for semiconductor doping, Ni element has recently attracted the most attention. Ni can change many physical and chemical properties of the semiconductor to which it is doped at the desired level and attracts attention due to its effect of increasing the photocatalysis effect of CuO thin films and changing the forbidden energy band gap. In this study, pure and Ni doped CuO thin films with several concentrations were produced by spin coating method and during the production phase, optimization of parameters such as Ni ion concentration, film formation process and annealing temperature was carried out. It is planned to contribute to the development of solar cells by examining the structural, morphological, electrical chemical composition and optical properties of the obtained pure and Ni-doped CuO thin films using techniques such as XRD, SEM, 2-probes, FTIR spectroscopy and UV-Vis spectrophotometer.