Vertebra proses kırıklarında ibuprofen ve deksketoprofenin analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması: Prospektif randomize tek kör kontrollü klinik bir çalışma
Comparison of the analgesic efficacy of ibuprofen and dexketoprofen in vertebral process fractures: A prospective randomized single-blind controlled clinical study
  1. Tez No: 964403
  2. Yazar: AHMET VAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI GÖRMELİ KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vertebra proses kırığına bağlı gelişen akut ağrının yönetiminde intravenöz ibuprofen ve deksketoprofenin analjezik etkinliklerini karşılaştırmak ve iki ilacın erken dönem ağrı kontrolündeki farklarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize, kontrollü ve tek kör tasarımlı klinik çalışmada, acil servise vertebra proses kırığı nedeniyle başvuran ve çalışma kriterlerine uyan toplam 100 hasta değerlendirildi. Hastalar randomizasyon ile eşit sayıda (n=50) iki gruba ayrıldı: ibuprofen (800 mg IV) ve deksketoprofen (50 mg IV). Ağrı düzeyleri, görsel analog skala (VAS) ile 0., 30., 60. ve 120. dakikalarda değerlendirildi. Primer sonlanım noktaları VAS skorlarındaki değişim (ΔVAS, %ΔVAS), sekonder sonlanım noktaları ise kurtarıcı analjezik gereksinimi ve olası yan etkilerdir. İstatistiksel analizde gruplar arası farklar uygun parametrik ve non-parametrik testlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the analgesic efficacy of intravenous ibuprofen and dexketoprofen in the management of acute pain due to vertebral process fractures and to evaluate their early analgesic effects. Materials and Methods: This prospective, randomized, controlled, single-blind clinical study included 100 patients who presented to the emergency department with vertebral process fractures and met the inclusion criteria. Patients were randomly allocated into two equal groups (n=50 each) to receive either intravenous ibuprofen (800 mg) or dexketoprofen (50 mg). Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) at baseline, 30, 60, and 120 minutes. The primary outcome measures were changes in VAS scores (ΔVAS and %ΔVAS). Secondary outcomes included the need for rescue analgesia and observed side effects. Statistical analyses were performed using appropriate parametric and non-parametric tests.