Türkiye'de darbeler sonrası siyasal iklim: Muhafazakar partilerin yükselişi ve toplumsal değişim
Post-coup political climate in Turkey: The rise of conservative parties and societal change
- Tez No: 964404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, askeri darbeler sonrası Türkiye'de muhafazakar partilerin yükselişini ve bu yükselişin ardındaki sosyo-politik ve ekonomik dinamikleri incelemektedir. Özellikle 1980 darbesi, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik yapısında köklü değişimlere yol açmış ve yeni bir siyasi düzenin kurulmasına zemin hazırlamıştır. Bu süreçte, neoliberal ekonomik politikaların uygulanması ve toplumsal yapının dönüşümü, muhafazakar partilerin güçlenmesine önemli katkılar sağlamıştır. Araştırmada, darbeler sonrası dönemdeki ekonomik politikalar ve bu politikaların toplumsal etkileri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Aynı zamanda, Türkiye'nin sosyo-politik yapısındaki değişimler, muhafazakar partilerin ideolojik temelleri ve siyasi stratejileri çerçevesinde değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, bu tez, darbeler sonrası Türkiye'de muhafazakar partilerin yükselişini, darbelerin yarattığı siyasi ortam ve uygulanan ekonomik politikaların ışığında analiz etmekte ve bu sürecin ardındaki dinamikleri ortaya koymaktadır. Araştırma, Türkiye'nin siyasi tarihindeki bu önemli dönemin anlaşılmasına ve muhafazakar partilerin güçlenme sürecinin detaylandırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the rise of conservative parties in Turkey after the military coups and the socio-political and economic dynamics behind this rise. In particular, the 1980 coup d'état led to radical changes in the political and economic structure of Turkey and paved the way for the establishment of a new political order. In this process, the implementation of neoliberal economic policies and the transformation of the social structure contributed significantly to the strengthening of conservative parties. In this study, the economic policies in the post-coup period and the social effects of these policies are analysed in detail. At the same time, the changes in the socio-political structure of Turkey are evaluated within the framework of the ideological foundations and political strategies of conservative parties. In conclusion, this thesis analyses the rise of conservative parties in post-coup Turkey in the light of the political environment created by the coups and the economic policies implemented and reveals the dynamics behind this process. The research contributes to the understanding of this important period in Turkey's political history and to the elaboration of the empowerment process of conservative parties.