Development of Z-scheme nanocomposites for photocatalytic hydrogen production
Fotokatalitik hidrojen üretimi için Z-şeması nanokompozitlerin geliştirilmesi
- Tez No: 964422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH PİŞKİN, DOÇ. DR. BERKE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi sorununun ortaya çıkması ve çevreye zararları konusundaki farkındalığın artmasıyla birlikte temiz enerji arayışı da ortaya çıkmıştır. Hidrojen, yüksek enerji yoğunluğu, çevreyi kirletmemesi, suda ve organik bileşiklerde doğada farklı formlarda bol miktarda bulunması avantajı nedeniyle gelişmeye açık alternatif bir enerji taşıyıcı olarak görülmektedir. Ancak günümüzde hidrojen üretiminin yenilenemeyen fosil yakıtlara bağımlı olması ve bu yöntemlerin olumsuz çevresel sonuçları nedeniyle iyileştirmelere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma küresel enerji talebini yeşil hidrojenden karşılamak için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir yöntem olan fotokatalitik hidrojen üretimini konu almaktadır. Fotokatalitik hidrojen üretimi, güneş enerjisi kullanılarak suyun bir fotokatalizör yardımıyla hidrojen ve oksijen gazına ayrıştırılması esasına dayanır. Bu çalışmada yüksek hidrojen verimi elde etmek amacıyla g-C3N4, ZnO ve Cu2O'nun heteroeklemleri oluşturularak farklı ağırlık oranlarında ikili ve üçlü nanokompozitler sentezlenmiştir. Üretilen nanokompozit fotokatalizörlerin fotokatalitik aktiviteleri, laboratuvar ortamında bir reaktör içerisinde saf suda test edildi. Üçlü nanokompozitler arasında en yüksek hidrojen üretimi 293 µmol/saat ile ağırlıkça g-C3N4'ün en düşük olduğu 0.5:1:1 nanokompoziti iken, en düşük hidrojen üretimi 230 µmol/saat ile ağırlıkça Cu2O'nun en düşük olduğu 1:1:0.5 nanokompozit olmuştur.
Özet (Çeviri)
The search for clean energy has emerged with the emergence of the problem of depletion of fossil fuel reserves and the increasing awareness of their harm to the environment. Hydrogen is seen as an alternative energy carrier that is open to development due to its high energy density, non-pollution for the environment, and the advantage of being abundant in water and organic compounds in nature in different forms. However, today there is a great need for improvements due to the dependence of hydrogen production on non-renewable fossil fuels and the negative environmental consequences of these methods. This study is about photocatalytic hydrogen production, which is a renewable and sustainable method to meet the global energy demand from green hydrogen. Photocatalytic hydrogen production is based on the separation of water into hydrogen and oxygen gas with the help of a photocatalyst using solar energy. In this study, nanocomposites with various weight ratios were synthesized by forming heterojunctions of g-C3N4, ZnO, and Cu2O to achieve high hydrogen yield. The photocatalytic activities of the synthesized nanocomposite photocatalysts were tested in pure water within a reactor under laboratory conditions. Among the ternary nanocomposites, the highest hydrogen production was 293 µmol/hour for the 0.5:1:1 nanocomposite with the lowest weight of g-C3N4, while the lowest hydrogen production was 230 µmol/hour for the 1:1:0.5 nanocomposite with the lowest weight of Cu2O.