Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı ile pozitif ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mental health literacy and positive mental health of nurses working in a university hospital
  1. Tez No: 964423
  2. Yazar: RÜSTEM SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı ile pozitif ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 15 Ekim-31 Kasım 2024 tarihleri arasında bir üniversitenin uygulama ve araştırma hastanesinde çalışan 300 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOÖ) ve Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği (PRSÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 30.27±6.31 (min:21, maks:50) ve meslekte çalışma yılı ortalamasının 8.05±6.92 (min:1, maks:31) olduğu saptanmıştır. Araştırmada RSOÖ puan ortalaması 71.48±8.26, PRSÖ puan ortalaması ise 122.06±14.15'tir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between mental health literacy and positive mental health among nurses working in a university hospital. This cross-sectional, correlational study was conducted between October 15 and November 31, 2024, with the participation of 300 nurses working in a practice and research hospital of a university. The Descriptive Information Form, Mental Health Literacy Scale (MHLS), and Positive Mental Health Scale (PMHS) were used in data collection. Data analysis was conducted using the SPSS 22.0 package program. The mean age of the participating nurses was 30.27±6.31 (min: 21, max: 50), and the mean years of service in the profession was 8.05±6.92 (min: 1, max: 31). The mean PMHS score in the study was 71.48±8.26, and the mean PMHS score was 122.06±14.15.