Başlangıç kodonu hedefli (SCoT) belirteçler kullanılarak bazı ceviz genotiplerindeki (juglans regia l.) genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Identifying genetic diversity in some walnut genotypes (juglans regia l.) using start codon targeted (SCoT) markers
  1. Tez No: 964465
  2. Yazar: GÖKHAN OVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇİLESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma, farklı ceviz (Juglans regia L.) genotipleri arasındaki genetik çeşitliliği SCoT (Başlangıç Kodonu Hedefli) markör sistemi kullanarak araştırmaktadır. Çalışmada kullanılan 15 markörden toplam 136 bant elde edilmiş, bunların 106'sı polimorfik bulunmuştur. Primer başına ortalama 9,07 bant elde edilmiş ve %77,9 oranında polimorfizm saptanmıştır. Genotipler arasındaki genetik ilişkinin yorumlanabilmesi amacıyla MVSP 3.22 yazılımı kullanılarak UPGMA dendrogramı oluşturulmuştur. Elde edilen dendrograma göre en düşük benzerlik (0,593) W6 ile W26 örnekleri arasında, en yüksek benzerlik ise W1 ile W4 (0,970), ardından W4 ile W5 (0,962) örnekleri arasında gözlemlenmiştir. Ayrıca, MVSP 3.22 programı kullanılarak Temel Bileşen Analizi (PCA) gerçekleştirilmiştir. PCA sonuçları homojen bir dağılım ve geniş bir varyasyon olduğunu ortaya koymuştur. UPGMA dendrogramı ile PCA analizi sonuçları birbiriyle uyumlu bulunmuştur. Ceviz genotipleri üzerinde yapılan SCoT analizleri, genetik çeşitlilik düzeyinin değerlendirilmesi, popülasyon yapısının anlaşılması ve üstün bireylerin seçilmesi açısından son derece değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu tür çalışmalar, genetik kaynakların korunmasına katkı sağlarken, gelecekteki ıslah programlarında yüksek verim, hastalıklara karşı direnç ve iklim değişikliğine güçlü adaptasyon özelliklerine sahip yeni çeşitlerin geliştirilmesini desteklemektedir. Bu çalışma Sivas ilinin önemli bir genetik çeşitlilik rezervi olduğunu ve ceviz genotiplerinin zengin bir genetik varyasyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the genetic diversity among different walnut (Juglans regia L.) genotypes using the SCoT (Start Codon Targeted) marker system. A total of 136 bands were obtained from 15 primers used in the study, of which 106 were found to be polymorphic. An average of 9.07 bands per primer was obtained, and the SCoT markers yielded a polymorphism rate of 77.9%. To interpret the genetic distance among the Juglans regia L. genotypes, a UPGMA dendrogram was constructed using MVSP 3.22 software. According to the resulting dendrogram, the lowest similarity (0.593) was observed between samples W6 and W26, while the highest similarity was observed between W1 and W4 (0.970), followed by W4 and W5 (0.962). In addition, Principal Component Analysis (PCA) was performed using MVSP 3.22. The PCA results revealed a homogeneous distribution and a wide range of variation. The results of the UPGMA dendrogram and PCA analysis were found to be consistent with each other. SCoT analyses conducted on walnut genotypes provide highly valuable information for assessing the level of genetic diversity, understanding population structure, and selecting superior individuals. Such studies contribute to the conservation of genetic resources and support the development of new cultivars with high yield, disease resistance, and strong adaptation to climate change in future breeding programs. Based on this study, SCoT analyses demonstrate that Sivas province represents an important reservoir of genetic diversity and that walnut genotypes possess a rich genetic variation.