Triammonium citrate E380 bileşiğinin in vitro insan periferal lenfositleri üzerine genotoksik ve sitotoksik etkileri
Genotoxic and cytotoxic effects of triammonium citrate E380 on human peripheral lymphocytes in vitro
- Tez No: 964464
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ İLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Triamonyum Sitrat (TS), gıda endüstrisinde asitlik düzenleyici, farmasötikte stabilizatör, temizlik sektöründe metal kaplama ajanı, su arıtımında ve laboratuvar araştırmalarında tampon madde olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışma TS'nin genotoksik ve sitotoksik profilini multidisipliner metodolojilerle inceleyerek endüstriyel ve farmasötik kullanım güvenliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. TS'nin hücre canlılığı üzerine olan etkisi, MCF-7 (insan meme kanseri) ve NIH3T3 (fare fibroblast) hücre hatlarında CCK-8 testi ile değerlendirilmiş olup, her iki hücre grubunda da canlılık üzerine etki göstermemiştir. Genotoksik potansiyel, insan periferal lenfositlerinde kromozom aberasyonu (KA), mikronükleus (MN) ve kardeş kromatid değişimi (KKD) testleri ile değerlendirilmiş; TS'nin kontrol gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı DNA hasarı veya kromozomal instabiliteye yol açmadığı saptanmıştır. Mutajenik aktivite, Ames testi (TA98 ve TA100 suşları) ile araştırılmış, 1-5 mg/petri konsantrasyonlarında revertant koloni artışı gözlenmemiştir. TS'nin DNA koruyucu aktivitesi, UV ve H₂O₂ kaynaklı pBR322 plazmit DNA hasarı modelinde analiz edilmiş; antioksidan benzeri koruyucu rol üstlendiği ve oksidatif stresi inhibe ettiği tespit edilmiştir. Moleküler kenetlenme simülasyonları, TS'nin DNA polimeraz delta (−5.7 kcal/mol), Topoizomeraz 1 (−5.9 kcal/mol), Glutamat dehidrojenaz (−5.4 kcal/mol) ve Glutamin sentetaz (−6.1 kcal/mol) ile orta düzey afinite sergilediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, TS'nin tüm uygulama süre ve konsantrasyonlarında sitotoksik genotoksik/mutajenik risk taşımadığını ve DNA koruyucu özelliğiyle oksidatif hasarı azaltabileceğini kanıtlamıştır. Çok yönlü test bataryalarıyla desteklenen bu çalışma, TS'nin mevcut kullanımının güvenilir bir profil sergilediğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, söz konusu maddenin DNA hasarlayıcı ajanlara karşı gösterdiği koruyucu etkinin önemsenmesi ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekliliğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Triammonium citrate (TS) is widely used as an acidity regulator in the food industry, a stabilizer in pharmaceuticals, a metal-coating agent in cleaning products, and a buffering agent in water treatment and laboratory research. This study aimed to evaluate the genotoxic and cytotoxic profiles of TS through multidisciplinary methodologies to assess its safety for industrial and pharmaceutical applications. The cytotoxic effect of TS was analyzed using the CCK-8 assay in MCF-7 (human breast cancer) and NIH3T3 (mouse fibroblast) cell lines. The results showed that no cytotoxic effect was observed in both cell groups at all concentrations and times. Genotoxic potential was assessed in human peripheral lymphocytes via chromosomal aberration (CA), micronucleus (MN), and sister chromatid exchange (SCE) tests, which demonstrated no significant DNA damage or chromosomal instability compared to controls. Mutagenicity was evaluated using the Ames test (Salmonella typhimurium TA98 and TA100 strains), and no increase in revertant colony formation was observed at concentrations of 1–5 mg/plate. TS exhibited DNA protective activity in a pBR322 plasmid DNA model against UV- and H₂O₂-induced damage, indicating antioxidant-like properties that mitigated oxidative stress. Molecular docking simulations revealed moderate binding affinity of TS with DNA polymerase delta (−5.7 kcal/mol), Topoisomerase 1 (−5.9 kcal/mol), Glutamate dehydrogenase (−5.4 kcal/mol), and Glutamine synthetase (−6.1 kcal/mol). These findings indicate that TS does not pose cytotoxic, genotoxic or mutagenic risks at all application times and concentrations, while its DNA-protective role may counteract oxidative damage. Supported by a comprehensive array of test batteries, this study demonstrates that the current use of TS exhibits a reliable safety profile. Furthermore, it underscores that its protective effects against DNA-damaging agents warrant careful consideration rather than being overlooked.