Hashimoto tiroiditli çocuk ve adolesanlarda serum selenyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum selenium levels in children and adolescents with Hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 964467
  2. Yazar: ESRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
HASHİMOTO TİROİDİTLİ ÇOCUK VE ADOLESANLARDA SERUM SELENYUM DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş: Selenyum optimal endokrin ve immun fonksiyonun sağlanması, inflamatuar cevabın düzenlenmesi için esansiyel bir elementtir. Tanımlanmış selenoproteinlerden bazıları, glutatyon peroksidaz, tiroredoksin reduktaz, iyodotironin deiyodinazlar olup; tiroid hormon sentezinde oksidatif hasarın önlenebilmesi için bu selenoproteinlere ihtiyaç vardır. Yeterli düzeyde selenyum alımının oksidatif stresi engelleyerek Hashimoto tiroiditi gelişimini azalttığı düşünülmektedir. Hashimoto tiroiditli erişkin hastalarda serum selenyum düzeyinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığı çalışma olmaına rağmen, çocuklarda yapılmış çalışma yoktur. Amaç: Bu çalışmada, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Kliniği'nde izlenen Hashimoto tiroiditli olguların, sağlıklı çocuklara göre selenyum düzeylerinin değerlendirilmesi ve Hashimoto tiroiditi etyopatogenezinde selenyumun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Hastanemizde Hashimoto tiroiditi tanısı ile takip edilen, iyot eksikliği olmayan, karaciğer veya böbrek hastalığı, myopati, kardiyovasküler hastalık, diabetes mellitus, kronik inflamasyonla seyreden hastalığı olmayan, selenyum içeren ilaç kullanmayan 50 olgu ile; yaş ve cinsiyetleri çalışma grubuna benzer 50 sağlıklı olgu çalışmaya alındı. Olguların yaş, cinsiyet, geldiği coğrafi bölge, TSH, sT4, anti TPO, anti Tg, selenyum, tiroid ultrasonografisi, almakta olduğu levotiroksin tedavi dozları kayıt edildi. İstatistiksel analizde Kolmogorov Smirnov testi, T testi, Mann Whitney U ve ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EVOLUATİON OF SERUM SELENIUM LEVELS IN THE CHILDREN AND ADOLESCENTS WITH HASHIMOTO THYROIDITIS Background: Selenium is an essential element for providing optimal endocrine, immune function and organising inflammatory response. Some of the defined selenoproteins are, glutathione peroxidase, thioredoxin reductase, iodothyronine deiodinase, those which are necessary to avoid the oxidative damage through the thyroid hormone synthesis. Adequate amount of selenium intake is thought to decrease the development of Hashimoto thyroiditis by avoiding oxidative stress. Although Hashimoto thyroiditis selenium levels compared with healthy population is researched in adults, there is not a study done in childhood. Objective: In this study we aimed to evaluate serum selenium levels of Hashimoto thyroiditis cases with the healthy children and research selenium effect in Hashimoto thyroiditis etiopathogenesis, whom are followed by Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital department of Endocrinology. Material and Methods: 50 cases diagnosed with Hashimoto thyroiditis included in the study, whom were without: iodine deficiency, hepatic, renal, cardiovascular diseases, myopathy, diabetes mellitus, chronic inflammation and who were not using drugs containing selenium. 50 healthy cases were taken as a control group, whose age and gender were similar to the study group. Age, gender, region of residence, TSH, fT4, anti TPO, anti Tg, selenium, tiroid ultrasonography, levothyroxine treatment doses were recorded. In terms of statistical analysis Kolmogorov Smirnov test, T test, Mann Whitney U test, chi square test have been performed. A p−value of