2-18 yaş arası subklinik hipotiroidi ve hashimoto tiroiditi tanılı çocuk ve adolesanlarda serum selenyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum selenium levels in children and adolescents with subclinic hypothyroid and hashimoto thyroiditis between 2-18 years old
- Tez No: 747734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ARKA PLAN: Selenyum(Se) tiroid otoimmünitesinde rol oynayan bir eser elementtir. Selenyumun tiroid otoimmünitesinin seyri üzerindeki çalışmalar çelişkilidir. AMAÇ: İdiyopatik subklinik hipotiroidi (İSH) ve Hashimoto tiroiditi (HT) tanısı alan çocuk ve ergenlerin demografik, klinik ve laboratuvar verilerini karşılaştırmayı ve serum Se düzeyinin tiroid otoimmünitesi ve çeşitli metabolik değişkenlerle potansiyel ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tedavi almayan HT'li 28 olgu, İSH'li 24 olgu ve 25 sağlıklı kontrol ortalama 11,4 yaş (aralık: 9,7-14,7 yıl) prospektif olarak çalışmaya alındı. Demografik veriler, başvuru nedenleri, klinik, laboratuvar ve ultrasonografi(USG) değişkenleri elektronik tıbbi çizelgelere kaydedildi. Klinik muayeneler, tiroid hormonu, açlık lipitleri, glukoz, insülin, ferritin ve seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) dahil biyokimyasal değerlendirmeler için standart yöntemler kullanıldı. Serum Se, İndüktif Olarak Birleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometrisi ile değerlendirildi. p< 0,05 için istatistiksel anlamlılık verildi. BULGULAR: İdiyopatik subklinik hipotiroidi ve HT'li olguların başvuru nedenleri benzerdi (p=0,09). Ağırlık standart deviyasyon (SD) ve vücut kitle indeksi (VKİ) SD değerleri HT'li ve İSH'li olgularda sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek idi (sırasıyla p=0,01 ve p=0,02). Hashimoto tiroiditi ve İSH'li olgularda metabolik değişkenler benzer idi (p> 0,05). Serum Se ve spot idrar iyot düzeyleri HT ve İSH'li olgular ile sağlıklı kontroller arasında benzer idi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Selenium (Se) is a trace element implicated in thyroid autoimmunity. Studies assessing the impact of Se on the course of thyroid autoimmunity are inconclusive. Objective: We aimed to compare demographic, clinical and laboratory data of children and adolescents diagnosed with idiopathic subclinical hypothyroidism (ISH) and Hashimoto's thyroiditis (HT) and to assess the potential association of serum Se with thyroid autoimmunity and several metabolic variables. Setting: Tertiary care centre. Subjects and Methods: Treatment- naive 28 subjects with HT, 24 subjects with ISH and 25 healthy controls aged 11,4 yr ( range: 9.7-14.7 yr) were prospectively enrolled. Demographic data, referral reasons, clinical, laboratory ve ultrasound variables were recorded in electronic structured medical charts. Standard methods were used for clinical examinations, thyroid hormone and biochemical assessments including fasting lipids, glucose, insulin, ferritin and sex hormone binding globulin. Serum Se was assessed via Inductively Coupled Plasma -Mass Spectrometry. Statistical significance was granted for p 0.05). Serum Se and spot urinary iodine levels were similar between subjects with HT and ISH and controls (p>0.05).