Spor eğitimi alan öğrencilerin sporun yaşam becerilerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sports on the life skills of students taking sports education
  1. Tez No: 964646
  2. Yazar: MUHAMMED YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMAALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1. ÖZET SPOR EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİLERİN SPORUN YAŞAM BECERİLERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Bu araştırmanın amacı, spor eğitimi alan öğrencilerin sporun yaşam becerilerine etkisine yönelik algılarını incelemek ve bu algıların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde betimsel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 155'i kadın, 308'i erkek olmak üzere toplam 463 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar, Spor Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesi bünyesindeki çeşitli bölümlerde öğrenim görmektedir. Veriler,“Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve analizlerde SPSS 26.0 programı ile t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT INVESTIGATION OF THE EFFECT OF SPORTS ON THE LIFE SKILLS OF STUDENTS TAKING SPORTS EDUCATION The aim of this study is to examine the perceptions of sports students about the effect of sports on life skills and to determine whether these perceptions differ according to demographic variables. The research was carried out with the descriptive survey model within the framework of the quantitative research method. A total of 463 university students, 155 female and 308 male, participated in the study. Participants study in various departments within the Faculty of Sports Sciences and the Faculty of Education. The data were collected using the“Effect of Sports on Life Skills Scale”and t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were applied with SPSS 26.0 program.