Diyetisyenlerin tek sağlık kavramı konusundaki farkındalık durumlarının ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dietitians awareness and their approaches to the one health concept
- Tez No: 964684
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN FİLAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, diyetisyenlerin Tek Sağlık uygulamaları konusundaki farkındalık düzeylerini ve bu uygulamalara yönelik yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tek Sağlık yaklaşımı; insan, hayvan ve çevre sağlığını bütüncül bir şekilde ele alarak, özellikle zoonotik hastalıkların önlenmesi, antimikrobiyal dirençle mücadele ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulması gibi alanlarda disiplinler arası iş birliğini teşvik etmektedir. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan 257 diyetisyenden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, mesleki deneyimleri ve Tek Sağlık kavramına ilişkin bilgi düzeyleri anket yoluyla toplanmıştır. Veriler doğrultusunda yapılan korelasyon analizleri; diyetisyenlerin Tek Sağlık uygulamalarına yönelik farkındalıkları ile eğitim düzeyleri, çalışma alanları ve mesleki deneyim süreleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle halk sağlığı alanında çalışan diyetisyenlerin, bu alana dair daha yüksek farkındalık ve olumlu yaklaşımlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Bulgular, diyetisyenlik mesleğinin Tek Sağlık yaklaşımı içerisinde daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini ve bu doğrultuda eğitim programlarının güncellenmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, beslenme ve diyetetik alanında Tek Sağlık perspektifinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı hedeflemekte ve bu alanda yapılacak daha kapsamlı araştırmalar için temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess dietitians' awareness and attitudes toward the“One Health”approach. In the contemporary global context, the interconnection among human, animal, and environmental health is pivotal for ensuring food safety. The“One Health”concept, which advocates for interdisciplinary collaboration, has gained prominence in the formulation of sustainable and preventive health policies. Consequently, understanding dietitians' awareness levels and their professional perspectives on this approach is essential for developing integrated health strategies. The study sample comprised 257 dietitians employed in various institutions across Türkiye. Data were collected via a structured questionnaire designed to evaluate awareness and attitudes related to the One Health concept. Correlation analyses were performed to examine associations between awareness levels and variables such as professional experience, educational background, and institution type. Results indicate that although dietitians generally possess a fundamental awareness of One Health principles, significant differences exist in awareness levels based on demographic and professional characteristics. In conclusion, the findings underscore the necessity for enhanced educational initiatives and policy measures to improve dietitians' knowledge and active engagement with the One Health framework. Fostering interdisciplinary collaboration within food safety domains is critical for advancing a resilient and health-conscious society.