Şerbetçi otuna farklı katkı maddeleri ve oranları ilave edilerek silajlık olarak değerlendirme imkanlarının araştırılması
Investigating of the possibilities of utilisation of hops as silage by adding different additives and ratios
- Tez No: 964716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Araştırma 2024 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada Bilecik ilinden temin edilen yaş şerbetçi otu posalarına (YŞO) farklı oranlarda arpa kırması ve melas ilave edilerek silolama yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Şansa Bağlı Tam Parseller Deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemeler şerbetçi otunun yalın silolanmasının yanında arpa kırması ve melasın %5, %10, %15 oranlarında ilave edilmesi, bu oranların kendi içindeki kombinasyonları olacak şekilde silolanmıştır. Bulgular: Yapılan çalışmada şerbetçi otuna melas ve arpa kırmasının farklı oranlarda ilavesi ile kuru madde oranı %44,83-58,30, ham protein oranı %15,63-18,34, ve ADF oranı %22,22-34,46, NDF oranı %37,64-47,07, NYD 122,65-171,26 aralığında bulunmuştur. Silajlara ait pH'lar 5,63-6,95 aralığında değişkenlik gösterirken, fleig puanları 18,15-87,61 aralığında hesaplanmıştır. Fiziksel değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak nitelik sınıfı orta ile pekiyi arasında farklılık gözlemlenmiştir. Sonuç: Yapılan silajlarından elde edilen sonuçlara göre; yaş şerbetçi otunun enerji içeriğini artırmak amacıyla arpa kırması ve melas ilavesi ilavesinin silajın kuru madde oranı ve kalitesi bakımından olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted in 2024 at the Field Crops Department Laboratory of the Faculty of Agriculture, Atatürk University, Erzurum. In this study, silage was made by adding different proportions of barley bran and molasses to fresh sorrel pulp (YŞO) obtained from the province of Bilecik. Method: The research was conducted in a Randomized Complete Block Design (RCBD) with three replications. In addition to ensiling pure hop, the trials included the addition of cracked barley and molasses at levels of 5%, 10%, and 15%, as well as combinations of these additives at the respective inclusion rates. Findings: In the study, the addition of molasses and barley bran at different ratios to sorrel resulted in a dry matter ratio of 44.83-58.30%, a crude protein ratio of 15.63-18.34%, and an ADF ratio of 22.22-34.46%. NDF content ranged from 37.64% to 47.07%, and NYD ranged from 122.65 to 171.26. The pH values of the silages varied between 5.63 and 6.95, while the Fleig scores were calculated between 18.15 and 87.61. Based on the physical evaluation results, a difference was observed in the quality class between medium and very good. Results: According to the results obtained from the silage produced, it can be said that the addition of barley husks and molasses to increase the energy content of fresh sweet clover has a positive effect on the dry matter content and quality of the silage.