İçme suyu borularında klor bozunma katsayısının sayısal analizleri
Analysis of chlorine decay coefficient in water supply pipes
- Tez No: 964715
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Su şebekesinde, sağlık sorunları nedeniyle klor eklenmesi yaygın bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Klor ekleme uygulamalarını düzenleyen sıkı yönetmelikler, su borularındaki klor kaybı ile ilgili detaylı bir analiz gerektirmektedir. Bu bağlamda, birçok çalışma gerçekleştirilmiş ve literatürde çeşitli ve yüksek kaliteli makaleler yayımlanmıştır. Klorun su şebekesi borularındaki taşınımı, bir boyutlu veya iki boyutlu konsantrasyon taşınımı olarak modellenebilir. Problemin iki boyutlu çözümünü ağ hidrolik çözüm denklemleri ile birleştirmenin karmaşıklığı göz önüne alındığında, genellikle EPANET adlı bir programda basitleştirilmiş bir boyutlu form kullanılmaktadır. Bu çalışma, problemin iki boyutlu çözümlerinin sonuçlarını yaklaşık olarak veren bir düzeltme faktörü (FC) içeren bir boyutlu çözümü tanıtmaktadır. Düzeltme faktörü (FC), probleme ilişkin Buckingham Pi teoremi (boyutsal analiz) kullanılarak türetilmiştir. Bu çalışma, klor difüzyon oranlarını etkileyen difüzyon katsayısını ayarlamak amacıyla son dönem deneysel araştırma verilerini kullanmakta ve klor bozunma tahminlerinde yeni bir düzeltme faktörü (FC) türetmek için bir FORTRAN programından yararlanmaktadır. Boyutsal analiz ve hesaplamalardan elde edilen düzeltme faktörü (FC) formu, ABD'de mevcut bir şebekede uygulanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen model kullanılarak DYNAQ ve EPANET çıktılarından elde edilen simüle edilmiş sonuçlar ile seçilen örnekleme noktalarındaki saha ölçümleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Hem DYNAQ hem de EPANET modellerinden elde edilen sonuçlar, örnekleme noktalarındaki gözlemlenen değerlerden farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar, talep ile ilgili belirsizlik (talebin mekansal toplanması) ve örnekleme noktalarında uygulanan talep faktörleri ile ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the water distribution network, the addition of chlorine is widely regarded as a common practice due to health concerns. Strict regulations governing chlorine addition practices necessitate a detailed analysis of chlorine disappearance or loss in water pipes. In this context, numerous studies have been conducted, and several high-quality articles have been published in the literature. The transport of chlorine within water supply pipes can be modeled as one-dimensional or two-dimensional concentration transport. Given the complexity of integrating the two-dimensional solution of the problem with network hydraulic solution equations, a simplified one-dimensional form is typically employed in a program known as EPANET. This study presents a one-dimensional solution that incorporates a correction factor (FC) that approximately reflects the results of the two-dimensional solutions of the problem. The correction factor (FC) has been derived using the Buckingham Pi theorem (dimensional analysis) relevant to the problem. This research utilizes recent experimental data to adjust the diffusion coefficient affecting chlorine diffusion rates and employs a FORTRAN program to derive a new correction factor (FC) for chlorine decay predictions. The form of the correction factor (FC) obtained from dimensional analysis and calculations has been applied to an existing network in the United States. Consequently, a comparison has been made between the simulated results obtained from DYNAQ and EPANET outputs and the field measurements at selected sampling points. The results derived from both DYNAQ and EPANET models exhibit discrepancies when compared to the observed values at the sampling points. These discrepancies can be attributed to uncertainties related to demand (spatial aggregation of demand) and the demand factors applied at the sampling points.