Reconsidering alliance theory within the context of turkish-israeli relations
İttifak teorisinin türk-israil ilişkileri bağlamında yeniden incelenmesi
  1. Tez No: 964745
  2. Yazar: İPEK ZEYNEP RUACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN ELBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez, Ortadoğu'nun iki kilit aktörü olan Türkiye ve İsrail arasında yakın zamanda gelişen ittifak üzerinden, ittifak yazınını gözden geçirmektedir. Temel amacı, bu iki ülke arasındaki anlaşmanın hangi özel kuramsal yaklaşım ile anlaşılabileceğini anlamaktır. Devletler-arası ittifakların oluşumuna ilişkin sistemik, alt-sistemik ve düşünsel teorileri inceledikten sonra, çalışma 1990'ların sonları boyunca Türkiye ile İsrail arasında yapılan önemli anlaşmalar ve ortaklık düzenlemelerine genel bir bakış sunmaktadır. Çalışma, alt-sistemik ya da düşünsel teorilerden ziyade; sistemik teorilerin Türk-İsrail örneğini anlamada en isabetli araç olduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This long essay reviews the literature on the formation of alliances with reference to a recently developing alliance between two key actors in the Middle East: Turkey and Israel. The main purpose of the long essay is to determine which particular theoretical approach to alliances best explains this emerging alliance between the two countries. After reviewing systemic, sub-systemic and ideational theories on the formation of alliances between states, the study offers an overview of important agreements and partnership arrangements between Turkey and Israel throughout the late 1990s. The long essay then concludes that systemic theories, rather than sub-systemic or ideational theories, are the best in understanding the Turkish-Israeli case.