Seçim kampanyalarında uluslararasıticaret ve entegrasyon: Bir uygulama
A research on international trade and integration in election campaigns
- Tez No: 964746
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Seçim Kampanyalarında Uluslararası Ticaret ve Entegrasyon: Bir Uygulama Türkiye'nin gelecek dönemde Atlantik ve AB eksenli bir entegrasyon sürecine devam mı edeceği yoksa başka bir entegrasyon sürecine mi yöneleceği konusunda günümüzde var olduğu düşünülen belirsizliğin siyasi parti programlarına yansımış bulgularının var olup olmadığı ve şayet var ise bu bulguların dış ticaret, entegrasyon ve siyasi pazarlama olguları zemininde ele alınması suretiyle, söz konusu belirsizliğin 2000'li yılların başından itibaren oldukça yoğun bir şekilde tartışılmaya başlanmış olmasından dolayı uluslararası ticaret teorileri ile entegrasyon ile siyasal pazarlama kavramlarının tarihsel gelişim sürecinden hareketle alternatif entegrasyon süreçlerine ilişkin siyasi parti tercihlerinin siyasi parti programlarındaki izdüşümlerine ulaşmak bu çalışmamızın esasını ve amacını oluşturmaktadır. Dış Ticaret teorilerinin ilk kez bilimsel çalışmalara konu edilmeye başlandığı 18. yy. kadar yeryüzünde on binyıllık bir tarihi geçmişi bulunduğu düşünülen insanın yeryüzünde var olma sürecindeki ekonomik faaliyetlerinin neden ve nasıl, hangi aşamalar üzerinden yaşandığına ilişkin tarihi veriler, egemenlik kavramının tarihi gelişimi ile entegrasyon süreçlerinin tarihi gelişiminin iç içe gelişen süreçler olduğu ve egemenlik algısının tarihi süreçler içerisinde ele alınış biçiminin ortaya koyulmasının aslında entegrasyon algısının da tarihsel gelişiminin ortaya koyulması ve toplumsal değişime bağlı olarak siyasal hayatın ve değişkenlerinin farklı bir terminoloji ile ele alınması gerekliliğinin, pazarlama bilimi ve sermaye gruplarıyla oldukça içli dışlı pazarlamacıların önderliğindeki siyasal pazarlama yaklaşımı ile giderilmeye çalışılması sürecinde siyasi parti tercihlerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) siyasi parti programlarına yansıyan izdüşümleri incelendiğinde, Türkiye'nin gelecek dönemde Atlantik ve AB eksenli bir entegrasyon sürecine devam mı edeceği yoksa başka bir entegrasyon sürecine mi yöneleceği konusundaki siyasi parti tercihlerinin çok sınırlı, zımni ve açık uçlu politik bir retorik söylem ile siyasi parti programlarına yansıtıldığı ve üç parti özelinde de gelişen bir Avrasya bilinci ile beraber temkinli bir alışılagelen Atlantik ve AB eksenli bir entegrasyon sürecinin öncellendiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
A Research on International Trade and Integration in Election Campaigns The essence and purpose of our thesis is to reach the reflections of political party preferences regarding alternative integration processes in political party programs, based on the historical development process of international trade theories and integration and political marketing concepts, since the uncertainty in question has been discussed quite intensely since the beginning of the 2000s, by examining whether the uncertainty that is thought to exist today about whether Turkey will continue with an Atlantic and EU-oriented integration process in the future or whether it will turn to another integration process, and if so, by examining these findings on the basis of foreign trade, integration and political marketing phenomena. The historical data on why and how and through which stages the economic activities of mankind, who was thought to have a ten thousand year history on earth until the 18th century when foreign trade theories first started to be the subject of scientific studies, were experienced, the historical development of the concept of sovereignty and the historical development of integration processes are intertwined processes, and the necessity of presenting the way the perception of sovereignty is addressed within historical processes is actually presenting the historical development of the perception of integration, and the necessity of addressing political life and its variables with a different terminology depending on social change, in the process of trying to be addressed with the political marketing approach led by marketers who are quite close to marketing science and capital groups, when the reflections of political party preferences on the political party programs of the Justice and Development Party (AK Party), the Republican People's Party (CHP) and the Nationalist Movement Party (MHP) are examined, It can be argued that the political party preferences on whether Turkey will continue with an Atlantic and EU-centric integration process in the coming period or turn to another integration process are reflected in the political party programs with a very limited, implicit and open-ended political rhetoric, and that a cautious, conventional Atlantic and EU-centric integration process is prioritized together with a developing Eurasian awareness in all three parties.