Detection methods of low probability of intercept (LPI) radars
Yakalanma olasılığı düşük radarları tespit yöntemleri
  1. Tez No: 964770
  2. Yazar: TOLGA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNGÖR PAKFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektronik harp alanında, son zamanlarda RF dalgalarının kullanımı artmıştır. Bu, ELINT (Elektronik İstihbarat) ve SIGINT'in (Sinyal İstihbaratı) giderek artan öneminin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Düşük yakalama olasılıklı (LPI) radar sistemleri, düşük tepe gücü, düşük yan lob anten deseni, geniş bant genişliği ve yayılmış spektrum dalga biçimine sahiptir; bu, işbirliği yapmayan elektronik harp alıcıları tarafından tespit edilmesini önlemek için tipik özellikleridir. LPI radarları genellikle askeri amaçlarla kullanılır. Bu tür radar sinyallerinin tespiti oldukça zordur. Gelişmiş gizlilik yeteneklerine sahip LPI (Düşük Yakalama Olasılığı) radarlarını tespit etmek, hem askeri hem de sivil uygulamalar için çok önemlidir. Daha spesifik bir yaklaşım benimsendiğinde, LPI radarlarının tespiti istihbaratta önemli bir yere sahip olduğu ve ES (Elektronik Destek) yetenekleriyle donatılmış kuvvetler için de oldukça değerli olduğu görülecektir. Bu tezin amacı, Frekans Cıvıltısı, Frekans Atlaması, Doğrudan Sıra Yayılmış Spektrum olan LPI radar yayılmış spektrum sinyal tiplerinin tespit yöntemlerini araştırmaktır. Yaygın spektrum sinyalleri, hedef tespiti için bir kodlama yapısı aracılığıyla iletilen sinyalin frekans veya faz karakteristiklerini değiştirir, böylece frekans alanında sinyalin kapsadığı alanı genişletir. Literatürde bu sinyallerin tespiti üzerine yeterli araştırma yoktur, ayrıca konu hakkındaki kaynaklar sınırlıdır. Önerilen çalışma Elektronik Harp alanı için oldukça önemli olacak ve sadece literatüre önemli bir katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda gerçek hayatta bu tür sinyallerin tespiti için yol gösterici bir referans görevi görecektir. Bu tezin kendisini önceki tezlerden ayıran, hem daha kısa işlem sürelerine sahip hem de daha düşük güç seviyelerinde sinyalleri tespit etme yeteneğine sahip tespit yöntemleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Hızlandırılmış işlem süresi ve daha düşük güç seviyelerinde sinyallerin tespiti, günümüzde hem askeri hem de sivil uygulamalarda giderek daha önemli hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of electronic warfare operations, the use of RF waves has increased in recent times. This has led to a growing importance of ELINT (Electronic Intelligence) and SIGINT(Signal Intelligence) [1]. Low probability of intercept (LPI) radar systems has low peak power, low sidelobe antenna pattern, wide bandwidth, and spread spectrum waveform are their typical characteristics to prevent detection by noncooperative electronic warfare receivers [2]. LPI radars are generally used for military purposes. The detection of such radar signals is quite hard. Detecting LPI (Low Probability of Intercept) radars with advanced stealth capabilities is crucial for both military and civilian applications. Taking a more specific approach, detection of LPI radars hold a significant place in intelligence, and are highly valuable for forces equipped with ES(Electronic Support) capabilities as well [3]. This thesis goals to investigate about detection methods of LPI radar spread spectrum signal types which are Frequency Chirp, Frequency Hopping, Direct Sequence Spread Specktrum. Spread spectrum signals modify the frequency or phase characteristics of the transmitted signal through a coding structure for target detection, thereby expanding the area covered by the signal in the frequency domain [4].There is insufficient research in the literature on detection of this signals, moreover resources on the subject are limited. The proposed study will be highly important for the field of Electronic Warfare, and it will not only make a significant contribution to the literature but also serve as a guiding reference for the detection of such signals in real life. This thesis aims to develop detection methods with both shorter processing times and the ability to detect signals at lower power levels, distinguishing itself from previous theses. The expedited processing time and detection of signals at lower power levels have become increasingly crucial in both military and civilian applications today.