Dörtlü takririn dönemin türk basınına yansıması
Reflection of the quardruble motion on the Turkish press
- Tez No: 964769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, Türkiye'nin çok partili siyasi hayata geçiş sürecinde, 1945 yılında Cumhuriyet Halk Partisi içinde ortaya çıkan muhalefet hareketinin basındaki yansımalarını incelemektedir. Çalışmamın odağında, CHP milletvekilleri Adnan Menderes, Refik Koraltan, Fuad Köprülü ve Celal Bayar tarafından verilen ve“Dörtlü Takrir”olarak bilinen önerge yer almaktadır. Takrir, yalnızca parti içi bir muhalefet metni değil, aynı zamanda Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde önemli bir kırılma noktası olmuştur. Tezin temel amacı, Dörtlü Takrir'in ortaya çıkış koşullarını, kamuoyunda ve siyasi yapıda nasıl karşılandığını ve yol açtığı siyasi kırılmaları kapsamlı şekilde analiz etmektir. Bu bağlamda muhalefetin ortaya çıkışı, partiden ihraçlar ve Demokrat Parti'nin kuruluş süreciyle birlikte basındaki söylemler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Dönemin basını, yalnızca haber aktarmakla kalmayıp, kamuoyu oluşumunda ve siyasal süreçlerin yönlenmesinde aktif rol oynamıştır. Araştırmanın kapsamı, 1945 yılına odaklanarak; Tan, Vatan, Ulus ve Tasvir başta olmak üzere, dönemin önemli gazeteleri taranmış, ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları, arşiv belgeleri, hatıratlar ve döneme dair akademik kaynaklardan da yararlanılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri, özellikle nitel içerik analizi ve söylem çözümlemesi teknikleri kullanılmıştır. Gazete haberleri, köşe yazıları ve yorumlar; içerik, dil ve anlatım tarzları açısından değerlendirilmiş; basının siyasal pozisyonları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how the press covered the opposition movement that emerged within the Republican People's Party (CHP) in 1945, during Turkey's transition to a multi-party political system. At the center of the study is the motion submitted by CHP deputies Adnan Menderes, Refik Koraltan, Fuad Köprülü, and Celal Bayar, known as the“Motion of the Four.”This motion was not merely a document of intra-party dissent but a significant turning point in Turkey's democratization process. The study aims to analyze the conditions in which the motion emerged, how it was received by the public and political circles, and the political ruptures it triggered. In this context, the emergence of the opposition, the expulsion of deputies from the party, and the foundation of the Democrat Party are examined in comparison with the discourse in the press. The study focuses on the year 1945, primarily analyzing newspapers such as Tan, Vatan, Ulus, and Tasvir. Parliamentary records, archival documents, memoirs, and academic sources were also utilized. The study adopts qualitative methods, including content and discourse analysis. Newspaper articles, columns, and commentaries are evaluated in terms of content, language, and tone, aiming to reveal the political stance of the press.