Türkiye'de hidroelektrik santral inşaatlarındaki iş kazalarının incelenerek iş kazası bildirim ve inceleme süreçlerine yönelik öneriler getirilmesi
Investigation of occupational accident in hepp construction in Turkey and recommendation for accident reporting and investigation processes
- Tez No: 964792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, önemli su yapılarından biri olan Hidroelektrik santral (HES) inşaatlarında yaşanan yaralanmalı ve ölümlü iş kazaları araştırılacaktır. Bu kapsamda HES inşaatlarında yaşanan kazaların incelenebilmesi için, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kayıt altına alınan 2012-2022 yılları arasındaki iş kazası kayıtları referans alınmış, bahse konu kazaların ortaya çıkış sebepleri ve kazaların sonuçları analiz edilmiş, kazaların yıllar içerisindeki dağılımı belirlenmiştir. Bunun yanısıra, sebepleri ve sonuçları belirlenemeyen kazalar hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışma kapsamında ayrıca, Türkiye'de yapı sektöründe yaşanan iş kazaları içerisinde HES inşaatlarının yeri değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 2012-2022 yılları arasında yaklaşık on bir yıllık periyotta sadece HES inşaatlarında sebebi belirlenebilen ve sınıflandırılabilen 4972 adet kazalanma sayısına bakıldığında, günde yaklaşık 1.37 kazanın meydana geldiği anlaşılmaktadır. Yaşanan iş kazalarının yaklaşık %1,14'ünün, ölümle sonuçlandığı anlaşılmaktadır. Ölüm olaylarının önemli bir kısmı yaklaşık % 86' sı olay mahallinde gerçekleşmiştir. Yaşanan iş kazalarının %0,26' sı uzuv kaybıyla sonuçlanmıştır. İncelenen iş kazalarının yaklaşık %46,50'sinin hafif yaralanma, %42,38'inin yaralanma ile sonuçlandığı anlaşılırken, %9,71'inde ise kazanın sonucuna ilişkin herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır. Araştırma kapsamında ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında iş kazası bildirim süreçleri açısından inceleme yapılmıştır. Yapılan kıyaslama ve çalışmadaki istatistiki verilerin sonuçlarına göre iş kazası bildirim süreçleriyle ilgii uzman görüşlerine de başvurularak iş kazası araştırma ve bildirim formlarının içeriği irdelenmiştir. Sonuç olarak, HES inşaatlarında söz konusu kazaların yaşanmaması için, kaza potansiyeli barındıran tehlikelerin ortadan kaldırılmasına yönelik konularda, kaza incelemelerinin önemi ve kaza bildirim formlarında ayrıntılı verilere dayalı bilimsel değerlendirmelerin eksikliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine occupational accidents resulting in injuries and fatalities that occurred during the construction of Hydroelectric Power Plants (HEPPs), which represent a critical component of water infrastructure. In this context, in order to examine the occupational accidents occurring at hydroelectric power plant (HEPP) construction sites, work accident records registered by the Social Security Institution (SGK) between 2012 and 2022 were taken as the primary reference. The causes and consequences of these accidents were analyzed, and their distribution over the years was determined. In addition, evaluations were made regarding accidents for which the causes and outcomes could not be clearly identified.Additionally, the study assesses how HEPP construction accidents fit into the larger scheme of incidents at work in the Turkish construction industry. The results show that 4972 incidents, specifically in HEPP structures, occurred throughout a ten-year period from 2012 to 2022, or an average of about 1.37 accidents per day. It was found that 86% of these industrial accidents occurred at the accident site, accounting for around 1.14% of the fatalities. In addition, limb loss occurred in 0.26% of the incidents. According to the data, about 46.50% of the accidents resulted in harmless injuries, 42.38 % in more serious injuries, and 9.71 % of the instances had no information available regarding the degree of injuries. As part of the research, a comparative analysis was also conducted between the United States and Turkey in terms of occupational accident reporting procedures. Based on the findings of this comparison and the statistical data obtained in the study, expert opinions were consulted, and the content of occupational accident investigation and reporting forms was examined in detail. Finally, the importance of accident investigations and the lack of scientific evaluations based on detailed data in accident reporting forms are revealed once again in matters related to eliminating hazards that have accident potential in order to prevent such accidents in HEPP constructions.