Prostat kanserinde BER tamir mekanizması enzim ifade değişimlerinin incelenmesi
Investigation of BER repair mechanism enzyme expression changes in prostate cancer
  1. Tez No: 964793
  2. Yazar: VAHID ROUHI HAMLABADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN, PROF. DR. HİKMET KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen malignitelerden biridir ve kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanser insidansı ve mortalite oranları yaşla güçlü bir şekilde ilişkilidir ve en yüksek insidans, yaşlı erkeklerde (>65 yaş) görülmektedir. Hastalık süreci, genetik yatkınlık, hormonlar ve çevresel faktörler gibi birçok risk faktörüne bağlı değişkenlik gösterebilir. Oksidatif stres nükleik asitler, proteinler ve lipitler gibi çeşitli hücresel biyomoleküllerde hasarlara ve hücre içi proto-onkojenik sinyallemenin aktivasyonuna neden olur. Oksidatif stresin prostat karsinogenezinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Baz kesip-çıkarma tamir (BER) mekanizması, özellikle oksidatif stres kaynaklı DNA hasarlarının giderilmesinde temel bir rol oynar. BER yolunda APE1, PARP1, XRCC1, UNG ve OGG1 gibi enzimler, hasarlı bazların tanınması, çıkarılması ve yeniden sentezlenmesinde görev almaktadır. Çalışmamızda prostat kanseri hastalığı olan 50 hastasının APE1, PARP1, XRCC1, UNG ve OGG1 mRNA ifade düzeyleri, tümörlü ve normal dokularda tespit edildi ve bu iki doku arasındaki gen ifade değişiklikleri karşılaştırıldı. Ayrıca bu mRNA'ların ifade düzeyleri ile hastaların klinik değerleri arasındaki ilişkide incelendi. Çalışmamızda Genlerin ifade düzeyleri, kantitatif ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (Quantitative Reverse Transcription PCR) yöntemiyle tespit edildi. APE1, PARP1, XRCC1, OGG1 genlerinin tümörlü dokudaki ifade düzeyleri ile normal dokudaki ifade düzeyleri karşılaştırıldığında, istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05). Diğer yandan UNG geninin tümörlü dokusundaki (4.11±0.98) ifade düzeyleri, normal dokudaki (3.13±0.98) ifade düzeylerine göre istatiksel olarak yüksek bulundu (p=0.02). Gen ifade düzeyleri, hastaların klinik verileri ile birlikte değerlendirildiğinde, tümör dokusundaki PSA düzeyi ile UNG (r: 0.341, p=0.01) ve APE1 (r: 0.287, p=0.04) gen ifade düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı bir korelasyon tespit edildi. Tümör dokusundaki PARP1 gen ifade düzeyinin, diyabeti olan hastalarda istatiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu görüldü (p=0.005). Ayrıca, tümör dokusundaki XRCC1 gen ifade düzeyi ile yaş arasında ters bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir (r: -0.359, p=0.01). Bulgularımızın, prostat kanser patogenezi ile BER tamir mekanizmasındaki ilişkilerin aydınlatılmasına faydalı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common malignancies in men and ranks second among cancer-related deaths. The incidence and mortality rates of prostate cancer are strongly associated with age, with the highest incidence observed in older men (>65 years). Prostate cancer can be asymptomatic in its early stages and often progresses so slowly that it may only require active surveillance. However, some aggressive forms can metastasize rapidly and lead to mortality. The disease can become more aggressive due to various risk factors such as genetic predisposition, hormones, and environmental factors. Oxidative stress leads to various damages in biomolecules, particularly in DNA. These damages are repaired by specific DNA repair mechanisms in the cell. The base excision repair (BER) mechanism plays a fundamental role in eliminating DNA damage caused by oxidative stress. Enzymes such as APE1, PARP1, XRCC1, UNG, and OGG1 are involved in recognizing, removing, and resynthesizing damaged bases in the BER pathway. In our study, the mRNA expression levels of APE1, PARP1, XRCC1, UNG, and OGG1 were detected in tumor and normal tissues of 50 prostate cancer patients, and the gene expression changes between these two tissues were compared. Additionally, the relationship between the expression levels of these mRNAs and the clinical parameters of the patients was also examined. In our study, gene expression levels were determined using the Quantitative Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (qRT-PCR) method. When the expression levels of the APE1, PARP1, XRCC1, and OGG1 genes in tumor tissues were compared with those in normal tissues, no statistically significant difference was detected (p>0.05). On the other hand, the expression levels of the UNG gene in tumor tissues were found to be significantly increased compared to normal tissues (p=0.02). We hope that our study will contribute to elucidating the relationships between prostate cancer, defects in the BER repair mechanism, and deficiencies in the repair of DNA damage.