Uyumlu türev yardımıyla alternatif çatı üzerinde bazı özel eğriler
Some special curves using conformable derivative on alternative frame
  1. Tez No: 964821
  2. Yazar: MUSTAFA FARUK KÖMÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
'Uyumlu Türev Yardımıyla Alternatif Çatı Üzerinde Bazı Özel Eğriler' başlıklı tez kapsamında, Diferensiyel Geometri'de kullanılan klasik {T,N,B} Serret- Frenet çatısının dışında alternatif bir çatı olan {N,C,W} çatısı üzerinde bazı eğrilerin kesirli türev ve integral yardımı ile karakterizasyonları incelenecektir. Bunun için referans alınan kaynaklar ışığında öncelikle klasik anlamda Diferensiyel Geometri'nin temel tanım ve teoremleri, Alternatif çatı'nın tanımları ve kesirli türev ve integral kavramları verilecektir. Daha sonra, Alternatif çatı üzerinde bazı özel eğrilerin uyumlu türev ve integral yardımıyla karakterizasyonları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled 'Some Special Curves on an Alternative Framework with the Help of Compatible Derivatives', fractional derivatives of some curves on the {N,C,W} framework, which is an alternative framework other than the classical {T,N,B} Serret-Frenet framework used in Differential Geometry, are examined. and their characterization will be examined with the help of integral. For this purpose, in the light of the reference sources, first of all, the basic definitions and theorems of Differential Geometry in the classical sense, the definitions of the Alternative framework and the concepts of fractional derivative and integral will be given. Then, the characterizations of some special curves on the Alternative framework will be examined with the help of compatible derivatives and integrals.