Bazı epidemik modellerin Morgan-Voyce sıralama metodu ile yaklaşık çözümleri
Approximate solutions of some epidemic models using the Morgan-Voyce collocation method
  1. Tez No: 964822
  2. Yazar: SEDA BABACAN ADAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, Morgan-Voyce sıralama yöntemi kullanılarak, aşılama yapılabilen ve ölümcül olmayan hastalıkların yayılma problemleri çözülecektir. Bu problemler matematiksel olarak, lineer olmayan üç ve dört boyutlu sistemlerle modellenmiştir. Uygulanan yöntem, bilinmeyen katsayılara sahip Morgan-Voyce polinomlarını kullanarak, problemi lineer olmayan cebirsel denklem sistemine indirgemektedir. Morgan-Voyce polinomlarının katsayıları, türevlerin matris işlemleri ile sıralama yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Çözüm yönteminin geçerliliğini göstermek için, örnekler üzerinden MATLAB programı ile çözümler elde edilecektir. Ayrıca, çözüm yönteminin doğruluğunu kanıtlamak amacıyla, diğer metodlarla karşılaştırılmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Morgan-Voyce collocation method will be used to solve the spread problems of non-fatal diseases that can be vaccinated against. These problems are mathematically modeled using nonlinear three- and four-dimensional systems. The applied method reduces the problem to a system of nonlinear algebraic equations by utilizing Morgan-Voyce polynomials with unknown coefficients. The coefficients of the Morgan-Voyce polynomials are calculated using the ranking method through matrix operations on the derivatives. To demonstrate the validity of the solution method, solutions will be obtained using MATLAB for specific examples. Additionally, comparisons with other methods will be made to verify the accuracy of the proposed solution method.