Comparative energy performance analysis of electrochromic and conventional glazing types by varied facade orientations of office buildings in different climates
Farklı iklimlerdeki ofis binalarında cephe yönlerine göre elektrokromik ve geleneksel cam tiplerinin karşılaştırmalı enerji performans analizi
- Tez No: 964905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Enerji krizleri, nüfus artışı, kentleşme ve çevre kirliliği ışığında, akılcı enerji kullanımı ihtiyacı hayati önem kazanmıştır. Özellikle geniş cam cepheleri ile ofis binaları, dünyanın enerji kaynaklarının önemli bir bölümünü tüketmektedir. Bu durum büyük ölçüde binaların dış cephesinden kaynaklanmakta ve cam seçimi bu süreçte kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, özellikle ofis binalarında cephe optimizasyonu, enerji verimliliğini sağlamak ve iç mekân konforunu artırmak için hayati önem taşımaktadır. Standart olan geleneksel cam türleri, değişen çevresel koşullara dinamik olarak yanıt vermede yetersiz kaldığından, artan enerji taleplerine yol açmaktadır. Buna karşılık, elektrokomik (EC) pencere sistemleri, güneş ışığı ve bulut koşullarına bağlı olarak optik özelliklerini dinamik bir şekilde ayarlayabilme iddiasıyla yenilikçi bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistemler, güneş kontrolü, termal yalıtım ve doğal aydınlatma ihtiyaçlarını anlık hava koşullarına göre karşılarken, termal ve görsel konforu da sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı iklim bölgelerinde bir ofis binasının farklı yönlerdeki cephelerinde elektrokromik camların enerji performansını çeşitli geleneksel cam türleri ile değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Bu değerlendirme, enerji açısından her bir cephe yönü için en verimli cam çözümünü belirlemek için ısıtma, soğutma ve aydınlatma yüklerinin yanı sıra elektrokromik camın kendi doğal enerji tüketiminin değerlendirilmesine odaklanacaktır. Bu çalışmanın bulguları, bir ofis binasına özgü enerji performansı, görsel konfor ve gün ışığı kullanımı gereksinimlerini dikkate alarak farklı iklim ve farklı yönlerdeki cephe camı sistemlerinin seçimine ilişkin kararlarda bilgi olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In light of the energy crisis, population growth, urbanization, and environmental pollution, the demand for rational energy use has become crucial. Buildings, particularly office buildings with their extensive use of glass facades, consume a significant portion of the world's energy sources. This is largely due to their envelopes, where the choice of glazing plays a critical role. Therefore, optimizing building facades, especially in office buildings, is vital in achieving energy efficiency and improving indoor comfort. Conventional glazing types, while standard, often fall short in dynamically responding to changing environmental conditions, leading to increased energy demands. In contrast, electrochromic (EC) window systems have emerged as innovative solutions, claiming the ability to dynamically adjust their optical properties based on sunlight and cloud conditions. These systems meet the needs of solar control, thermal insulation, and natural lighting according to instantaneous weather conditions while also ensuring thermal and visual comfort. This study aims to evaluate and compare the energy performance of electrochromic windows on different facade orientations of an office building with various conventional glass types in different climatic zones. It focuses on heating, cooling, and lighting loads, along with the energy consumption of the electrochromic glass, aiming to identify the most energy-efficient solution for each orientation. The findings of this study will be used to make decisions related to the selection of glazing systems for different orientations in different climatic zones, considering the specific energy performance, visual comfort, and daylight utilization requirements of an office building.