Kafkasya Birlik Mecmuası (1970-1972)
Caucasus Unity Journal (1970-1972)
  1. Tez No: 964904
  2. Yazar: SERVET HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD QASIMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan Kafkasyalı mühacirler, kimlik ve kültürlerini koruyabilmek amacıyla çeşitli kültür dernekleri kurmuş, bu dernekler aracılığıyla birçok gazete ve dergi yayımlamışlardır. Bu yayınlar, Kafkasya kökenli toplulukların kültürel belleğini canlı tutmada ve ortak bir aidiyet duygusu geliştirmede önemli bir araç olmuştur. Bu kapsamda, 1970 yılında Kafkasyalı mühacir bir aileye mensup Şerafettin Terim ve Turhan Yavuz Marşan öncülüğünde yayımlanmaya başlayan“Kafkasya Birlik Mecmuası”, söz konusu yayın faaliyetlerinin dikkat çekici örneklerinden biridir. Aylık olarak çıkarılması planlanan mecmuanın; 1, 2, 5, 12, 13, 14, 15 ve 16. sayıları bağımsız, 3-4, 6-7, 8-9 ve 10-11. sayıları ise çift sayı hâlinde birleştirilmiş olarak yayımlanmıştır. Toplamda 16 sayı çıkan bu dergi,“Türkiye Kafkas-Abhaz Kültür Derneği”ile iş birliği içinde faaliyet göstermiştir. Dergide, Kafkasya'nın tarihine, kültürel mirasına ve toplumsal yapısına ilişkin çok sayıda yazıya yer verilmiştir. Ancak mecmuanın amacı yalnızca kültürel aktarımla sınırlı kalmamış; aynı zamanda Çarlık Rusya'sı ve daha sonra Sovyetler Birliği tarafından anayurtlarından zorla göç ettirilen Kuzey Kafkasyalıların ortak bilincini diri tutmak ve onların birliğini sağlamak da temel hedefler arasında yer almıştır. Kafkas kökenli gazeteci ve düşünce insanlarını aynı yayın etrafında toplayarak dikkate değer bir entelektüel birliktelik oluşturmayı başaran“Kafkasya Birlik Mecmuası”, 1972 yılında yayın hayatına son vermiştir. Ancak bu kısa süreli yayın deneyimi, Kafkas diasporası açısından derin ve kalıcı bir kültürel etki bırakmış, sonraki yıllarda benzer girişimlere ilham kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
After World War II, Caucasian refugees living in various cities across Turkey established various cultural associations to preserve their identity and culture, and through these associations, they published numerous newspapers and magazines. These publications served as an important tool in keeping the cultural memory of communities of Caucasian origin alive and fostering a shared sense of belonging. In this context,“Kafkasya Birlik Magazine,”which began publication in 1970 under the leadership of Şerafettin Terim and Turhan Yavuz Marşan, both members of a Caucasian refugee family, is a notable example of such publishing activities. Intended to be published monthly, issues 1, 2, 5, 12, 13, 14, 15, and 16 were published independently, while issues 3-4, 6-7, 8-9, and 10-11 were published as double issues. This magazine, which published a total of 16 issues, operated in collaboration with the Turkish Caucasian-Abkhazian Cultural Association. The magazine featured numerous articles on the history, cultural heritage, and social structure of the Caucasus. However, the magazine's aim was not limited to cultural transmission; it also aimed to keep alive the collective consciousness and foster unity of the North Caucasian people who were forcibly displaced from their homeland by Tsarist Russia and later the Soviet Union. The Caucasian Unity Magazine, which had successfully created a remarkable intellectual alliance by uniting journalists and thinkers of Caucasian origin under one publication, ceased publication in 1972. However, this brief publishing experience left a deep and lasting cultural impact on the Caucasian diaspora and inspired similar initiatives in the years that followed.