Çevrim içi ders etkinliklerinin sanal risk algısına ve yaratıcı düşünme eğilimine etkisi
The effect of online course activities on virtual risk perception and creative thinking tendency
  1. Tez No: 965111
  2. Yazar: ŞÜKRİYE EDA YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA, DR. VEYSEL BİLAL ARSLANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması 10.sınıf öğrencilerinin sanal risk“ algılarını belirlemek ve çevrimiçi öğrenme ortamları kullanılarak dinamik web teknolojileri araçları ile ”sanal risk“ algısındaki ve ”yaratıcı düşünme eğilimleri“ arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapılmıştır. Teknoloji kullanımına bağlı olarak sanal risk algısının ve yaratıcı düşünme eğiliminin değişimini gözlemlemek için yapılan bu çalışmada nicel araştırma yönteminin deneysel deseni kullanılmıştır. Teknoloji kullanımına bağlı olarak sanal risk algısındaki etkiyi ve yaratıcı düşünme eğilimindeki değişimi gözlemlemek için uygun örneklem belirlenerek deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Dinamik web teknolojileri araçlarını, özellikle de ”Replit“ aracını, kullanarak ”Gagne Öğretim Modeli“ çerçevesinde tasarlanan bir sanal sınıf ortamında yapılması planlanmıştır. Bu çalışma için 2024 -2025 eğitim öğretim yılı Karaman ilinde belirlenen bir ortaöğretim kurumunda 10. sınıf öğrencilerinden belirlenen 30 kişilik bir deney grubuna ”Python“ programlama dili eğitimi verilmiştir. Yine aynı kurumda belirlenen 30 kişilik bir kontrol grubuna ”Gagne Öğretim Modeli“ çerçevesinde yüz yüze eğitim sürecine devam etmek suretiyle harici bir eğitim uygulanmadan devam edilmiştir. Bu eğitimlerden önce ve sonra ”Sanal Risk Algısı“ ölçeği ve ”Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği" uygulanmıştır. Sürecin başındaki ve sonundaki değerler karşılaştırıldığında öğrencilerin cinsiyetine bağlı olmayarak yaratıcı düşünme eğilimlerinde olumlu artış gözlenmiştir. Ancak sanal risk algılarındaki değişim bu çalışmada gözlemlenememiştir. Dinamik web teknolojileri, sosyal medya ortamları, Gagne Öğretim Modeli ve online süreçler yaratıcı düşünme eğilimini olumlu yönde geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine the“virtual risk”perceptions of 10th-grade students and to evaluate the relationship between“virtual risk”perception and“creative thinking tendencies”by using dinamic web technologies in online learning environments. This study, which seeks to observe changes in virtual risk perception and creative thinking tendencies due to technology use, will be conducted by using an experimental design within the quantitative research method. To examine the impact of technology use on virtual risk perception, an appropriate sample will be selected, and experimental and control groups will be formed. The study will take place in a virtual classroom environment designed within the framework of the“Gagné Instructional Model”using dinamic web technologies, particularly the“Replit”tool. For this study, during the 2024-2025 academic year, a 10th-grade experimental group of 30 students selected from a secondary education institution in Karaman will receive training in the“Python”programming language over a specified period. Meanwhile, a control group of 30 students from the same institution will continue their face-to-face education within the framework of the“Gagné Instructional Model”without any additional training. Before and after the instructional process, the“Virtual Risk Perception”scale and the“Marmara Creative Thinking Tendencies Scale”were administered. Comparison of pre- and post-process values indicated a positive increase in students' creative thinking tendencies, regardless of gender. However, no significant change was observed in their virtual risk perceptions. dinamic web technologies, social media environments, Gagné's Instructional Model, and online learning processes were found to positively contribute to the development of creative thinking tendencies.