Thymus cilicicus Boiss. & Balansa üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigation on Thymus cilicicus Boiss. & Balansa
- Tez No: 965112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kapsamında, Lamiaceae familyasına ait bir bitki taksonu olan Thymus L. cinsinin Thymus cilicicus türü üzerinde bazı farmakognozik çalışmaların yapılması hedeflenmiştir. Çalışmada Türkiye'de yetişen T. cilicicus bitkisi kullanılmıştır. Bitkinin toprak altı ve toprak üstü kısımlarından Soxhlet ekstraksiyonu ve ultrasonik ekstraksiyon yöntemi kullanılarak etanol, metanol, etil asetatlı ekstreler hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstreler, bitkinin kimotripsin ve tripsin enzimlerini inhibe edici aktivitesini değerlendirmek için kullanılmıştır. Yapılan inhibisyon testinden elde edilen veriler T. cilicicus türünün tripsin ve kimotripsin enzimleri üzerinde önemli inhibitör aktivite sergilediğini göstermiştir. İnhibisyon yüzde oranı yüksek bulunan ekstreler bitkinin fitokimyasal yapısını aydınlatmak için İTK ve YPSK analizlerinde kullanılmıştır. Yapılan İTK analizinden elde edilen kromatogramlara bakıldığında bitkide rosmarinik asit başta olmak üzere klorojenik asit, luteolin ve kafeik asit varlığı saptanmıştır. Bitkide bulunan fenolik bileşikler ve flavonoitlerin kalitatif ve kantitatif analizleri YPSK yöntemi ile yapılmıştır. YPSK sonuçları da bitkide bulunan ana bileşiklerin rosmarinik asit, kafeik asit, klorojenik asit ve luteolin olduğunu göstermiştir. Tespit edilen bileşikler için miktar tayini yapılmıştır. İTK ve YPSK analizlerinden elde edilen verilerin paralellik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct certain pharmacognostic analyses on Thymus cilicicus, a species belonging to the genus Thymus L., a plant taxa belonging to the family Lamiaceae. In this research, T. cilicicus samples growing in Türkiye were used. Extracts from both the aerial and subterranean parts of the herb were prepared using the Soxhlet extraction and ultrasonic extraction methods with ethanol, methanol, ethyl acetate solvents. Subsequently, these extracts were tested to assess the inhibitory activities against the enzymes chymotrypsin and trypsin. According to the results of inhibition assay, T. cilicicus showed significant inhibitory activity on trypsin and chymotrypsin enzymes. Extracts exhibiting high inhibition percentages were selected for use in TLC and HPLC analyses to shed a light upon phytochemical composition of the plant. When the chromatograms obtained from the TLC analysis were scrutinized, the existence of rosmarinic acid, chlorogenic acid, luteolin and caffeic acid was discovered in the plant. Qualitative and quantitative analysis of phenolic compounds and flavonoids in the plant was performed by HPLC method. HPLC results demonstrated that the major compounds found in the plant were rosmarinic acid, caffeic acid, chlorogenic acid and luteolin. Quantitation was performed for the identified compounds. It was observed that the data obtained from the HPLC and TLC analyses were in parallel.