Ecological vs environmental economics: How ecological economics influenced human development reports?
Çevre iktisadına karşı ekolojik iktisat: Ekolojik iktisat insani gelişme raporlarını nasıl etkiledi?
  1. Tez No: 965116
  2. Yazar: MEHMET DELİL YORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, 1990–2025 döneminde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) İnsani Gelişme Raporları'nda (İGR) ekolojik iktisat ve çevre iktisadı yaklaşımlarının sürdürülebilirlik söylemini nasıl şekillendirdiğini niteliksel ve yorumlayıcı bir araştırma metodolojisinden yararlanarak incelemektedir. Çalışmada doğal sermaye, dirençlilik, gezegensel sınırlar ve kuşaklar arası adalet gibi temel kavramların ilgili dönemde yayınlanan İGR'lerdeki görünümü, sıklığı ve bağlamsal kullanımı izlenmiştir. Çalışma, ekolojik iktisat ve çevre iktisadı çerçevelerinin yanı sıra, sürdürülebilirlik kavramlarının benimsenmesini etkileyen yapısal politik–ekonomik kısıtları eleştirel biçimde değerlendirmek amacıyla Marksist ekoloji perspektifini de analize dâhil etmektedir. Nitel belge analizi ile elle yürütülen literatür taraması birleştirilerek ekolojik iktisadın İGR diline ve çerçevesine olan etkisi ortaya konulmuştur. Bulgular, özellikle 2010 sonrasında, İGR'lerde ekolojik iktisat kavramlarının giderek daha görünür hâle geldiğini, ancak çoğunlukla söylemsel düzeyde benimsendiğini göstermektedir. Bu benimseme, raporların temel politika çerçevesinde köklü bir değişime nadiren yansımış; ana akım iktisadın etkisi baskın olmaya devam etmiştir. Marksist ekoloji perspektifi, bu durumun büyüme odaklı kalkınma paradigması ile ekolojik sürdürülebilirliğe yönelik söylemsel bağlılığın bir arada var olduğu daha derin sistemsel çelişkileri yansıttığını ortaya koymaktadır. Tez, uluslararası kalkınma politikasının iktisadi düşünce tarafından hangi kavramsal yollarla etkilendiğini ortaya koyarak sürdürülebilirlik dönüşümleri literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how ecological and environmental economics have shaped the discourse of sustainability in the United Nations Development Programme's Human Development Reports (HDRs) from 1990 to the present by using a qualitative and intepretive research methodology. The analysis considers key concepts such as natural capital, resilience, planetary boundaries, and intergenerational equity, tracing their appearance, frequency, and contextual use in HDRs over time. In addition to drawing on the established frameworks of ecological and environmental economics, the study incorporates a Marxist ecological perspective to critically assess the structural political–economic constraints that influence the adoption of sustainability concepts. A qualitative documentary analysis is combined with manual literature mapping to identify the extent and nature of ecological economics' influence on HDR language and framing. Findings indicate that ecological economics has become increasingly visible in HDRs, particularly after 2010, often through rhetorical adoption of its terminology and principles. However, this uptake has rarely translated into a fundamental shift in the HDRs' underlying policy framework, which continues to be shaped largely by mainstream economic approaches. The Marxist ecological perspective highlights how this pattern reflects deeper systemic contradictions, where rhetorical commitment to ecological sustainability coexists with a growth-oriented development paradigm. The thesis advances the body of literature on sustainability transitions by outlining the conceptual avenues along which international development policy is influenced by economic thought.