Türk yükseköğretiminde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süreçlerine ilişkin akademisyen görüşleri
Views of academicians on the educational processes of foreign national students in Turkish higher education
- Tez No: 965216
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KIRANLI GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de İç Anadolu bölgesindeki bir devlet üni-versitesinde görev yapmakta olan akademisyenlerin yükseköğretimde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süreçlerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Yöntem: Araştırma, nitel bir araştırma olup, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgu bilim deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, üniversitenin 13 fakültesinde ve Yabancı Diller Yüksekokulu ile TÖMER'de 2023-2024 akademik yılında görev yapmakta olan 41 akademisyen oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış gö-rüşme sorularıyla yüz yüze ve ses kaydı alınarak toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular: Araştırmadan, araştırmanın alt amaçları doğrultusunda yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'yi tercih etme sebepleri, yaşadıkları sorunlar, akademisyenlerin bu öğrencilerle yaşadığı sorunlar, yabancı uyruklu öğrencilerin alım süreçleri, yabancı uyruk-lu öğrencilerin bulunduğu sınıflarda ders içeriği ve işlenme tekniği, başarı ve başarısızlık sebepleri, kurulan iletişim ve bu öğrencilerin akademisyenlere olan akademik ve bireysel katkıları ile ilgili tema ve alt temalar elde edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma ile yabancı uyruklu öğrencilerin yükseköğrenim için Türkiye'yi tercih etmelerinde eğitimin kalitesi, burslar, uluslararası anlaşmalar, şehir, özgürlük, kültürel yakınlık faktörü ile özgüvenlerini artırma isteği etkili olduğu ortaya konmuştur. Öğrenciler; kültürel, ekonomik, akademik ve sosyal/duygusal uyum problem-leri yaşamaktadırlar. Bu uyum problemlerinin bir sonucu olarak da akademisyenler ölçme ve değerlendirme süreçlerinde, öğrenci kontenjanlarında, öğrencilerin grup olmalarıyla ilgili ve eğitimin niteliğinde düşüş ile ilgili sorunlarla uğraşmaktadırlar. Yabancı uyruklu öğrenci alım sürecine dair YÖS'ün kolaylığı, öğrencilerin üniversitelere yerleştirilme sü-reci, öğrencilerin sayıları ve TÖMER ile ilgili diğer problemlerde ortaya konmuştur. Ders içeriklerine ve işlenme şekillerine dair bazı akademisyenler standart bir içeriğin uygulan-ması gerektiğini düşünürken bazıları da gerekli değişikliklerin yapılmasını savunmaktadır. Akademisyenlere göre yabancı uyruklu öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumunu etki-leyen en önemli faktör öğrencinin kişilik özelliğiyken; bursluluk, eğitim altyapıları, dersin türü ve değerlendirme şekli de başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. Yabancı uyruklu öğrenciler ve akademisyenler arasındaki iletişim en çok Türkçe dili aracılığıyla ofis gö-rüşmeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Bu öğrenciler akademisyenlerin özellikle yeni bir kültürü tanımalarında faydalı olmaktadır. YÖS ve TÖMER'deki akreditasyon sorunu göz önünde bulundurularak bu öğrencilerin alım şartlarının gözden geçirilmesi ve uyum prob-lemlerini en aza indirgemek için düzenli oryantasyon programları ile bu öğrencilere destek olunması bu araştırmanın önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the opinions of academicians working at a state university in the Central Anatolia Region of Turkey regarding foreign national students' educational processes in higher education. Method: This research was carried out by using the phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 41 academicians working in 13 faculties of the university, School of Foreign Langua-ges and TOMER (Turkish Language Teaching Centre) in the 2023-2024 academic year. Data were collected via face-to-face audio recording using semi-structured interview ques-tions. The obtained data were analyzed using the content analysis method. Results: The themes and sub-themes regarding the reasons why foreign students prefer Turkey, the problems they experience, the problems experienced by academicians interacting with foreign national students, the admission processes of foreign students , the course content and teaching techniques in the classes with foreign students, the rea-sons for success and failure, the communication between academicians and these students and the academic and individual contributions of these students to academicians were de-termined along with the secondary objectives of the research. Conclusion and Suggestions: The research shows that the factors that influence foreign student's preference for higher education in Turkey are the quality of education, international agreements, cultural proximity, freedom, the desire to increase their self-confidence scholarships and the city, and. these students experience cultural, social / emo-tional, academic and economic adaptation problems. As a result of these adaptation prob-lems, academicians are also struggling with problems related to assessment and evaluation processes, student quotas, student grouping and the decline in the quality of education. The ease of Foreign Students Examination regarding the foreign student admission pro-cess, the process of students' placement in universities, the number of the students and other problems related to Turkish Language Teaching Centre were also revealed. While some academicians think that a standard content should be applied regarding course con-tent and teaching methods, others advocate making the necessary changes. According to academicians, the most important factor affecting the success and failure of foreign stu-dents is the student's personality trait, whereas scholarship, educational background, type of course and evaluation methods are also among the factors having impacts on academic achievement. Communication between foreign students and academicians mostly happens in the form of office meetings by using Turkish. These students are especially useful for academicians in getting to know a new culture and for professional development. Consi-dering the Foreign Students Examination and the accreditation problem at Turkish Langu-age Teaching Centre, reviewing the admission conditions of these students and supporting these students with regular orientation programs to minimize adaptation problems are among the recommendations of this research.