Yaşantısal kaçınma ile somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü
The mediating role of emotion dysregulation in the relationship between experiential avoidance and somatisation
  1. Tez No: 965393
  2. Yazar: BEYZANUR COŞKUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu araştırmada yaşantısal kaçınma ve somatizasyon ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan 19-55 yaş aralığındaki (n = 604) bireylerden oluşmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler; Demografik Özellikler Formu, Kısa Semptom Envanteri, Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Form ve Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences – Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) programı ile analiz edilmiştir. SPSS 26 programında betimsel istatistiksel analizler, verilerin normallik düzeyleri, fark analizleri ve korelasyon ilişkilerine bakılmıştır. Aracılık analizlerini test etmek için ise Yapısal eşitlik modeli Lisrel 8.80 programı kullanılmıştır. Aracılık analiz testi için Robust Maximum Likelihood kestirim yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre, yaşantısal kaçınmanın somatizasyon üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu ve duygu düzenleme güçlüğünün de somatik belirtiler üzerinde aracılık rol oynayarak somatizasyonu arttırdığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular literatüre dayanarak tartışılmıştır. Bu araştırma, klinik pratikte somatizasyona müdahalede yaşantısal kaçınma ve duygu düzenleme güçlüğünün önemini vurgulanmaktadır. Gelecek çalışmalarda bu önemli nokta göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between experiential avoidance and somatisation. The sample of the study consisted of individuals between the ages of 19-55 (n = 604) living in Istanbul. The data obtained from the participants were evaluated with the Demographic Characteristics Form, Brief Symptom Inventory, Difficulty in Emotion Regulation Short Form and Multidimensional Experiential Avoidance Scale. Relational screening method was used in this study. The data obtained from the research were analysed with SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences – Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı). Descriptive statistical analyses, normality levels of the data, difference analyses and correlation relationships were examined in SPSS 26 programme. Structural equation model Lisrel 8.80 programme was used to test mediation analyses. Robust Maximum Likelihood estimation method was used for the mediation analysis test. According to the analyses, it was observed that experiential avoidance had a negative effect on somatisation and difficulties in emotion regulation increased somatisation by playing a mediating role on somatic symptoms. The findings were discussed based on the literature. This study highlights the importance of experiential avoidance and emotion dysregulation in the intervention of somatisation in clinical practice. This important point should be taken into consideration in future studies.