Yem fabrikalarında yangın güvenlik önlemleri üzerine bir çalışma
A study on fire safety measures in feed factories
  1. Tez No: 965429
  2. Yazar: BETÜL ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkemizde son yıllarda kentsel nüfus ve kentleşme düzeyi hızlı bir şekilde artmaktadır. Büyük bir şehirde, insanların her gün toplu taşımalarda, kalabalık etkinliklerde, yiyecek-içecek satış noktalarında ve işyerlerinde kalabalık yerlerde bulunması kaçınılmazdır. Bu durum, acil durumlarda insanların toplu olarak tahliye edilmesi sorununu yaratmaktadır. Tahliye hesaplamalarında gerçek denemeler yapmak önemli mali ve organizasyonel zorluklar gerektirmektedir. İnsanların binalardan tahliyesi sürecinin modellenmesi oldukça yenidir ve acil durumlarda yaya akışlarının organizasyonunu planlamak, insanların tahliyesi sırasında ortaya çıkan sorunları tahmin etmek ve sonuçta insan hayatlarını kurtarmak için en umut verici araçlardan biridir. Çalışmamıza konu yem fabrikalarında yangın tahliyesinde makine yerleşimi, kompleks bina ortamı, çalışan profilleri ve ortamın yangın özellikleri vb. gibi tahliye sürecini etkileyen çok sayıda parametre yer almaktadır. Yangına sebep olan parametrelerin detaylı incelenmesi iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz etmektedir. Ayrıca bu parametrelerin bir arada ele alınarak tahliye hesaplamaları yapılması bilgisayar modellerinin kullanılması ile mümkün hale gelmiştir. Literatürde yangından kaçışta tahliye modellerinin kullanıldığı birçok çalışma mevcuttur. Çalışmamızın amacı; Ulusal mevzuat hükümlerince (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik- BYKHY) istenen yangın güvenlik önlemlerinin yem fabrikalarında uygulanabilirliğinin tahliye modellemesi aracılığıyla değerlendirilmesidir. Araştırma örnek yem fabrikasında yürütülecek olup, farklı senaryolar yangın tahliye modelinde çalıştırılacak, çıkan sonuçlar mevzuat hükümleriyle kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the urban population and the level of urbanization in our country have been rapidly increasing. In a large city, it is inevitable for people to be in crowded places such as public transportation, crowded events, food and beverage sales points, and workplaces every day. This situation creates the issue of evacuating people collectively in emergencies. Conducting real trials in evacuation calculations poses significant financial and organizational challenges. The modeling of the evacuation process from buildings is quite new and is one of the most promising tools for planning pedestrian flow organization during emergencies, predicting problems that arise during evacuations, and ultimately saving lives. Our study focuses on various parameters affecting the evacuation process in feed factories during fire evacuations, such as machine layout, complex building environments, employee profiles, and fire characteristics of the environment. A detailed examination of the parameters that cause fires is crucial for occupational health and safety. Furthermore, considering these parameters together to perform evacuation calculations has become possible with the use of computer models. The literature contains numerous studies that utilize evacuation models in fire escape scenarios. The aim of our study is to assess the applicability of fire safety measures required by national legislation (Regulation on Fire Protection of Buildings) through evacuation modeling in feed factories. The research will be conducted in a sample feed factory, where different scenarios will be run in the fire evacuation model, and the results will be compared with legislative requirements.