Şîa hadis edebiyatında Hz. Ali ile ilgili apokrif rivayetler
In Shia hadith literature apocryphal narrations about Ali
- Tez No: 965428
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hadislerin günümüze kadar ulaşıp kitaplaşma süreci birçok farklı uygulamayla meydana gelmiştir. Sünnî hadis edebiyatının genel hatlarını ifade eden hıfz, kitabet, tedvin ve tasnif dönemleri tam manasıyla Şîa hadis edebiyatında görülmemektedir. Bununla birlikte Şîa hadis edebiyatının başlangıcı Sünnî hadis edebiyatından çok sonra olmuştur. Bu iki grup arasında özellikle Hz. Ali'nin şehadeti sonrasını esas alan ayrışma süreci naklettikleri rivayetlere ve bunları içine alan literatüre de yansımıştır. Bu hususta ise Hz. Ali önemli bir referans değeri olarak kabul görmüştür. Hz. Ali'nin özellikle Şîa blokunu ayakta tutacak konumu sonraki asırlardan günümüze kadar başta Şîa olmak üzere bazı farklı grupları birçok rivayet üretmeye sevk etmiştir. Bu çalışmada Şîa'nın başta imamet olmak üzere kendi mezhepleri temelinde hak iddia ettikleri konularda Hz. Ali ile ilgili hadis literatürlerinde yer alan apokrif rivayetler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The process of the hadiths reaching the present day and being compiled into books has occurred through many different practices. The periods of memorization, writing, gathering and classification, which express the general outlines of Sunni hadith literature, are not fully seen in Shia hadith literature. However, the beginning of Shia hadith literature was much later than Sunni hadith literature. The separation process between these two groups, especially after the martyrdom of Ali, was also reflected in the narrations they narrated and the literature containing them. In this regard, Ali has been accepted as an important reference value. Hz. Ali's position to keep the Shia bloc alive has led some different groups, especially the Shia, to produce many narrations from the following centuries until today. In this study, the issues that Shia claim rights on the basis of their own sect, especially the Imamate, Apocryphal narrations in the hadith literature about Ali will be examined.