Bankacılık sektöründe cam tavan sendromu: Yozgat ilinde bir araştırma
The glass ceiling syndrome in the banking sector: A study in Yozgat
- Tez No: 965569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Yozgat ilinde bankacılık sektöründe çalışan kadınların cam tavan sendromuna maruz kalıp kalmadıklarını incelemektedir. Kadınların eğitim düzeyleri ve mesleki yetkinlikleri yüksek olsa da üst düzey yönetim pozisyonlarına erişimlerinde çeşitli görünmez engellerle karşılaştıkları bir gerçektir. Cam tavan sendromu; bireysel, örgütsel ve toplumsal faktörlerden kaynaklanan, çoğu zaman fark edilmeyen ancak kadınların kariyerlerini etkileyen bir dizi önyargı ve uygulamayı kapsamaktadır. Tezde, kadın çalışanların kariyer gelişimlerinde karşılaştıkları bu engellerin kaynakları detaylı şekilde ele alınmış; tarihsel süreç içerisinde kadınların iş gücündeki yeri, yöneticilikteki gelişimi ve günümüzdeki konumu tartışılmıştır. Alan araştırması kapsamında Yozgat'taki banka çalışanı kadınlarla anket yapılmış, elde edilen veriler analiz edilerek cam tavan algısı, terfi sürecinde adaletsizlik hissi ve iş hayatındaki etkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kadınların önemli bir kısmının cam tavan engellerine maruz kaldığını düşündüğünü, bu durumun motivasyonlarını, iş verimliliklerini ve kariyer hedeflerini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, kadınların yönetici pozisyonlarına erişimini kolaylaştıracak bireysel ve kurumsal stratejilere ihtiyaç duyulduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines whether women working in the banking sector in Yozgat province are exposed to the glass ceiling syndrome. Despite having high levels of education an d Professional competence,it is a well - documented reality that women face various invisible barriers in accessing senior management positions. The glass ceiling syndrome encompasses a range of often-unnoticed biases and practices that stem from idividual, organizational, and societal factors, and which significantly impact women's career advancement. The thesis elaborates on the sources of these barriers encountered by women in their career development, discussing the historical evolution of women's role in the work force, their progression in managerial roles, and their current status. As part of the field research, a survey was conducted with female bank employees in Yozgat, and the collected data were analyzed to evaluate perceptions of the glass ceiling, feelings of injustice in promotion processes, and the overall impact on professional life. The findings reveal that a significant proportion of women believe they are subjected to glass ceiling barriers, which negatively affect their motivation, work efficiency, and career aspirations. Consequently, the study highlights the need for both individual and institutional strategies to facilitate women's Access to leadership positions.