Assembling the radical: Counter practices of Florentine and METU architecture students in the mid-to-late 1960s
Radikali birleştirmek: 1960'ların ortasından sonlarına Floransa ve ODTÜ mimarlık öğrencilerinin karşı pratikleri
- Tez No: 965665
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tez, Floransa ve ODTÜ Mimarlık Fakültelerindeki mimarlık öğrencilerinin 1960'ların egemen mimarlık kültürü, pedagojik düzeni ve sosyopolitik iklimine karşı geliştirdikleri pratikler üzerine ulusötesi bir tarihsel incelemedir. Çalışma, mimari ve toplumsal alandaki genelgeçer kabullere meydan okuyan hareketlerin etkisinin doruk noktasına ulaştığı 1960'ların ikinci yarısı bağlamında, bu iki farklı okul ve coğrafyadan öğrenci gruplarının eleştirel eylemlerini araştırır. Bu çerçevede, Floransalı ve ODTÜ'lü mimarlık öğrencilerinin özellikle kolektif ve yaratıcı somut çıktılar yoluyla dönemin öğrenci hareketleri içerisinde çok yönlü radikalliklerini nasıl ortaya koyduklarına dair detaylı bir okuma önerir. Radikal mimarlık projeleri, fiziksel maketler ve mekânsal düzenlemelerden; politik afişler, kolajlar, kısa filmler ve nesneler ile yapılan performanslara kadar uzanan geniş bir üretim repertuarı aracılığı ile öğrencilerin dönemin koşullarına karşı verdikleri çok biçimli tepkileri inceler. Bu bağlamda, iki fakültedeki öğrencilerin farklı malzemeleri, objeleri, görselleri ve metinleri yaratıcı şekilde birleştirerek muhalif melez kompozisyonlar üretme süreçlerini öne çıkarır. Tez, Floransa ve ODTÜ örneklerini detaylı ve bağlamsal okumalara imkân tanıyan iki kendine özgü durum olarak ele alarak, mimarlık öğrencilerinin dünya genelinde 1960'ların ortalarından sonlarına uzanan sürecin geleneksel protesto modellerinin ötesine geçtiğini ve dönemin gençlik hareketleri bağlamında tepkilerini en işbirlikçi, yaratıcı ve eleştirel üretim formları ile yansıttıklarını göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis is a transnational historical inquiry into the counter practices of architecture students from the Faculties of Architecture in Florence and METU against the prevalent architectural culture, pedagogical traditions, and sociopolitical climate of the 1960s. It examines the critical actions of the student groups in two different schools and geographies during the second half of the decade, when nonconformist architectural and social movements culminated all around the globe. Within this framework, it offers a close reading of how the Florentine and METU architecture students articulated their multifaceted radicalisms within the era's student movements through collective and creative tangible outputs. Extending from subversive architectural projects, physical models, and spatial arrangements to political posters, collages, short films, and performances with objects, this study explores the students' wide repertoire of radical responses to the status quo in multimedia forms. In doing so, it foregrounds the manifold processes in which students of both faculties imaginatively assembled different materials, objects, visuals, and texts to obtain dissenting hybrid compositions as distinct types of assembly/assemblage. Ultimately, taking the Florentine and METU contexts as two idiosyncratic examples of granular stories, this thesis aims to demonstrate how architecture students globally went beyond traditional protest models of the mid-to-late 1960s and physically expressed their dissent by creating the most collaborative, inventive, and critical forms of production within the period's youth movements.