COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarında algılanan sosyal destek ile anksiyete ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 965771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarında algılanan sosyal destek ile anksiyete ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya Düzce İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı görev yapan 308 sağlık çalışanı dahil edildi. Bireylerin sosyal destek düzeyleri“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ile, depresif belirti düzeyleri“Beck Depresyon Ölçeği”ile, anksiyete düzeyleri ise“Beck Anksiyete Ölçeği”ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin ayrıca demografik (yaş, cinsiyet, medeni durumu, mesleği ve çocuk sahibi olma durumu) ve medikal geçmişi (kronik hastalık durumu, Covid-19 enfeksiyonunu geçirme durumu) değerlendirildi. Tüm bu parametrelerin algılanan sosyal destek, anksiyete ve depresif belirti düzeyleri üzerine etkisi araştırıldı. Çalışma sonuçlarına göre algılanan sosyal destek düzeyi açısından cinsiyet, Covid-19 geçirme durumu, anksiyete ve depresif belirti düzeyi istatistiksel açıdan anlamlı faktörler olarak tespit edildi. Diğer yandan bireylerin medeni durumları, yaşı, çocuk sahibi olma durumları, kronik hastalık durumları, evde kiminle yaşadığı durumu ve meslekleri açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir etki görülmedi. Çalışma sonuçlarımıza göre, sosyal destek, anksiyete ve depresif belirti düzeyleri üzerine etkisi olduğu belirlenen tüm faktörler göz önüne alınarak, bireylere özgü psikososyal destek programları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between perceived social support and anxiety and depressive symptom levels in healthcare workers during the COVID-19 pandemic. 308 health workers working under Düzce Provincial Health Directorate were included in the study. Individuals' social support levels were evaluated with the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”, their depressive symptom levels were evaluated with the“Beck Depression Scale”, and their anxiety levels were evaluated with the“Beck Anxiety Scale”. Demographic (age, gender, marital status, occupation and having a child) and medical history (chronic disease status, transmission of Covid-19 infection) of all individuals included in the study were also evaluated. The effects of all these parameters on perceived social support, anxiety and depressive symptom levels were investigated. According to the results of the study, gender, Covid-19 status, anxiety and depressive symptom levels were found to be statistically significant factors in terms of perceived social support level. On the other hand, there was no statistically significant effect in terms of marital status, age, having a child, chronic disease status, living with whom at home and occupation. According to our study results, individual psychosocial support programs should be created by taking into account all the factors that have been determined to have an effect on social support, anxiety and depressive symptom levels.