Fındık üreticilerinin lisanslı depolara fındık teslim etme istekliliği: Samsun ili Çarşamba ilçesi örneği
Hazelnutnut producers' willingness to deliver hazelnuts to licensed storage facilities: The case of Çarşamba district, Samsun province
  1. Tez No: 965772
  2. Yazar: ZEYNEP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarım ürünlerinin uygun depolama koşullarının olmaması, finansman ihtiyacı gibi nedenlerle hasat sonrası dönemde ürünler yoğun olarak piyasaya sürülmektedir. Bu durum ürün fiyatlarının düşmesine ve üreticilerin düşük gelir elde etmesine neden olmaktadır.. Lisanslı depoculuk sistemi, yaşanan bu sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek bir araç olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Samsun İli Çarşamba İlçesindeki fındık üreticilerinin lisanslı depolara fındık teslim etme isteklilikleri ve etkili faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmanın birinci verilerini Samsun İli Çarşamba İlçesinde basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 181 çiftçi ile yüz yüze yapılan anketlerle elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. İşletmelerin lisanslı depolara fındık teslim etme istekliliklerinin belirlenmesinde Logit modelden, teslim etmek istedikleri fındık miktarının belirlenmesinde ise kesilmiş (trancated) Tobit modelden yararlanılmıştır. İncelenen işletmelerin ortalama fındık arazisi 35,87 da, fındık üretimi 3759,53 kg'dır. İncelenen işletmelerin %56,35'i fındıklarını lisanslı depoya teslim etmek isterken, %43,65'i teslim etmek istememektedir. İşletmeler genelinin %53,03'ü mevcut depo kira desteğinden memnunken, %43,09'u destek tutarı ne olursa olsun lisanslı depolara fındık ürünlerini teslim etmeyeceklerini belirtmişlerdir. Fındık ürünlerini lisanslı depolara teslim etmek isteyen işletmelerin %93,13'ü mevcut depo kira desteğinden memnundur. Evli, düşük eğitimli ve daha fazla mülk arazisine sahip üreticilerin lisanslı depoya teslim etme olasılığı daha düşükken; ÇKS kaydı olan üreticilerin bu istekliliği daha yüksektir. Üreticinin medeni hali, ilçe merkezine uzaklık, mülk arazi varlığı ve hane halkı sayısı fındık teslim miktarını anlamlı ve pozitif yönde etkilerken; çiftçi örgütüne üyelik bu miktarı anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. Tarım ürünlerinde lisanlı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılabilmesi için ürün ihtisas borsalarının kurulup aktif hale getirilmesi ve üreticilerin lisanslı depoculuk ile ilgili bilgilendirilmesi ve sağlanan desteğin artırılmasının önemli katkılar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to reasons such as the lack of appropriate storage conditions for agricultural products and the need for financing, products are intensively released onto the market in the post-harvest period. This situation causes product prices to fall and producers to earn low incomes. The licensed warehousing system is seen as a tool that can contribute to solving these problems. The aim of this study is to determine the willingness of hazelnut producers in the Çarşamba district of Samsun Province to deliver hazelnuts to licensed warehouses and to identify the factors that influence this willingness. The primary data for the study were obtained through face-to-face surveys conducted with 181 farmers selected using simple random sampling in the Çarşamba district of Samsun Province. The Logit model was used to determine the willingness of businesses to deliver hazelnuts to licensed warehouses, while the truncated Tobit model was used to determine the amount of hazelnuts they wished to deliver. The average hazelnut farm size of the businesses examined was 35.87 da, and the average hazelnut production was 3,759.53 kg. 56.35% of the businesses surveyed want to deliver their hazelnuts to licensed warehouses, while 43.65% do not want to deliver them. 53.03% of businesses are satisfied with the current warehouse rental support, while 43.09% have stated that they will not deliver their hazelnut products to licensed warehouses regardless of the support amount. 93.13% of businesses that want to deliver their hazelnut products to licensed warehouses are satisfied with the current warehouse rental support. Married, less educated, and producers with more property land are less likely to deliver to licensed warehouses, while producers with ÇKS registration are more likely to do so. The producer's marital status, distance from the district centre, property ownership, and household size have a significant and positive effect on the amount of hazelnuts delivered, while membership in a farmers' organisation has a significant and negative effect on this amount. To expand the licensed storage system for agricultural products, establishing and activating product specialised exchanges, informing producers about licensed storage, and increasing the support provided could make important contributions.