Çinko uygulamalarının karanfilin gelişmesi ve çiçeklenmesi üzerine etkileri
The Effects of zinc treantments on growing and flowering of carnation
- Tez No: 96578
- Danışmanlar: PROF. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
V ÖZET ÇİNKO UYGULAMALARININ KARANFİLİN GELİŞMESİ VE ÇİÇEKLENMESİ ÜZERİNE ETKİLERİ KIZILOK, Seda Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Mayıs 2000, 79 sayfa Bu çalışma, topraksız kültür ve topraklı kültürde Çinko uygulamalarının karanfil bitkisinin gelişmesi ve çiçeklenmesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile bu çalışma yürütülmüştür. Topraksız kültürde % 50 Torf + % 50 perlit ortamında yetiştirilen Tempo karanfil çeşidi ile toprakta yetiştirilen Gatsby ve Viktoria karanfil çeşitlerinin yapraklarına püskürtme şeklinde 50-100 ppm ZnEDTA ile 100 ppm ZnS04 uygulanmıştır. Bunun yanında Acapulco karanfil çeşidinde topraksız kültürde besin solüsyonuna 0.19-0.38-0.76-1.14 ppm gibi farklı dozlarda ilave edilen ZnSCV in bitki boyu, yaprak sayısı, çiçek verimi,çiçek çapı ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Topraksız kültürde yapraktan yapılan uygulamalar içinde 100 ppm ZnEDTA uygulaması bitki boyunun gelişmesi, yaprak sayısı, erkenci verim ve çiçek kalitesi üzerine etkili olmuştur. Toprakta yapılan yetiştiricilikte,çeşitlerin davranışları ele alınan bütün kriterlerde farklılık göstermiş, Gastby karanfil çeşidi daha iri ve kaliteli çiçekler oluşturmuştur.VI Araştırmanın bu kısmında, bitki boyu değişimi üzerine 100 ppm ZnEDTA uygulaması etkili olmuş, diğer kriterler yönünden istatisiki farklılık bulunmamasına karşın, ZnEDTA uygulamaları maksimum değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECTS OF ZINC TREATMENTS ON GROWING AND FLOWERING OF CARNATION (D. caryophyllus L.) ICIZILOK,Seda Department of Horticulture Supervisor: Prof Dr. Ercan ÖZZAMBAK MAY 2000, 79 pages The aim of this study is to determine the effect of different zinc treatments on plant -growing and flowering in traditional culture in soil and soilless culture. The carnation species“Tempo”was grown in soilless culture (%50 portgrond +%50 perlite) on the other hand,the species of carnation which name are“Gastby' and 'Viktoria* growing in soil culture by making foliar spray of 50-100 ppm ZnEDTA and lOOppm ZnS04 doses. The species of ”Acapulco" has grown in soilless culture by giving nutrition solution of 0. 1 9-0.3 8-0.76-1. 1 4 ppm ZnS04 concentration to see effect of plant science, leaf number »flower yield, flower diameter and quality In the soilless culture the best results obtained by making foliar application of 100 ppm ZnEDTA concentrations and this concentration effected plant size, leaf number, the early yield and flower quality positively..VIII In all criteria the carnation species were showing differences, Gatsby variety show larger and better flower quality than the other species. There was no statistical differences between Zn treatments however maximum values obtained by ZnEDTA application.