Giyardiyazın tanısı ve giardia intestinalis (lambl, 1859) Alexief, 1914 üzerine çalışmalar
Investigations about diagnosis of giardiasis and G. intestinalis
  1. Tez No: 98
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDANE SAYGI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
81 ÖZET Çalışmamızda 520 dışkı örneği giyardiyazın tanısı yönünden; direkt, çinko sülfat yüzdürme ve formalin eter çöktürme yöntemleriyle kıyaslamalı olarak incelendi. Direkt incelemede %15.4, çinko sülfat yüz dürme yönteminde %21.9, Formalin eter çöktürme yönteminde ise %25 oranında G. intestinalis kist veya trofozoitleri saptandı. Yurdumuzda ılık defa uyguladığımız Entero-Test ile 36 olgunun 28 inde G. intestinaüs trofozoitleri görüldü. Uygulama çocuklarda %83.3 erişkinlerde ise %100 oranında başarılı oldu. Entero-Test uygulanan has talarda herhangi bir komplikasyon görülmedi. Giyardiyazlı olgulardan elde edilen kist ve trofozoitlerden ya pılan kültür çalışmalarında ancak belli aşamalarda başarılı sonuçla/ a- lındı. Giyardiyazlı olguların hemoglobin ve beyaz küre ölçümleri ya pıldı ve olguların %82.9unda hemoglobin düzeyi düşük bulundu. Aynı olguların %56.25inde IgM düzeyinde düşüş, %25inde de GOT değerle rinde artış, %25 inde ise serum albümin düzeyinde düşüş saptandı. 7 - 10 günlük fındık fareleri üzerinde yapılan deneysel infeksi- yon çalışmalarında başarılı sonuçlar alındı.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY Investigations about Diagnosis of Giardiasis and G. Intestinalis I nfthis work 520 samples of feces have been investigated compaittively from the point-of-view of diagnosis of giardiasis by using zinc sulphate floatation and ether precipitation methods. In direct examination it was established that the percentage of G. intestinalis cysts and trophozoids present was 15.4%, in zinc sulphate floatation 21.9% and ether precipitation 25%. G. intestinalis trophozoids were observed in 28 cases out of 36 as a result of the Entero-Test applied in our country for the first time. The rate of success in children was 83.3% and in adults 100%. No complications were observed in patients subjected to Entero-Test. In the cultural studies made on the cysts and trophozoids obtained from cases with giardiasis, however, successful results could be obtained at certain stages. Hemogiobulin and white cell counts of cases with giardiasis were made and the hemogiobulin level in 82.9% was found to be low. in 56.25% of the same cases, it was established that there was a decrease in IgM levels, an increase in GOT values in 25% and a decrease fa-itre in the serum aibumin levels in 25 %. Successful results were obtained from experimental infection investigations on 7 -10 -day old mice.