Sosyal medya aracılığıyla yönetilen tüketici boykotlarının içerik analizi
Content analysis of boycotts managed through social media
  1. Tez No: 965804
  2. Yazar: BARIŞ ÇAPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Boykotlar, toplumsal duyarlılık ve tepkilerin bir yansıması olarak hızla yayılan ve çeşitli etki potansiyeline sahip protesto araçlarıdır. İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte özellikle sosyal medya platformları aracılığıyla tüketici boykotları daha geniş kitlelere ulaşmaya başlamış ve etkin ve organize bir şekilde gerçekleştirilebilmiştir. Bu boykotların temel amacı bir kamuoyu oluşturup sorunun gündemde kalmasını sağlamak ve problemlerin hızlıca çözüme kavuşturulabilmesini sağlamaktır. Çalışmamızda İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sonucunda Türkiye'de uygulanan boykotun söz konusu şirketlerde yaratmış olduğu etki analiz edilecektir. İsrail'in 7 Ekim 2023'te başlattığı Gazze'ye yönelik saldırıları sonrasında dünya çapında başlarda bireysel olarak başlayan İsrail ürünlerini boykot kampanyası daha sonra kitlesel hale gelmiştir. Savaşın başlamasıyla birlikte önce siyasilerden kınama ve eleştiriler gelmiş bu durum İsrail menşeili ve İsrail destekçisi ürünlerin kullanılmaması yönünde toplumsal bir boykota zemin hazırlamıştır. Coca Cola, Starbucks gibi bu savaşta İsrail'e finansörlük yapan firmalar hakkında özellikle sosyal medyada yoğun bir boykot çağrısı yaptığı görülmektedir. Bu çağrılar sonucunda tüketicilerin İsrail menşeili ve İsrail finansörü firmalara yapılan boykotun etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Boycotts are rapidly spreading protest tools that reflect social sensitivity and reactions, with the potential for various impacts. With the development of communication technologies, especially through social media platforms, consumer boycotts have reached wider audiences and can be carried out in an effective and organized manner. The main purpose of these boycotts is to create public awareness, keep the issue in the spotlight, and facilitate the quick resolution of problems. In our study, we will analyze the impact of the boycott implemented in Turkey following Israel's attacks on Palestine on the companies involved. After Israel's attacks on Gaza, which began on October 7, 2023, what started as individual boycotts of Israeli products quickly turned into a mass movement worldwide. As the war began, political figures first issued condemnations and criticisms, which laid the groundwork for a societal boycott of products originating from or supporting Israel. It has been observed, particularly on social media, that there are intense boycott calls against companies like Coca-Cola and Starbucks, which are perceived as financially supporting Israel in this war. The effects of the boycotts targeting Israeli-origin and Israel-supporting companies, as a result of these calls, will be examined in this study.