Deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda asprosinin terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic efficacy of asprosin in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 965927
  2. Yazar: BAHTİYAR ZANA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA NUR SEVİNÇ GÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bir adipokin olan asprosinin sistemik hastalıklar ve inflamatuvar süreçlerdeki rolü dikkat çekmektedir. Bu çalışmayla asprosinin ve anti-asprosin antikorunun, deneysel periodontitis modelinde konak immün yanıtı ve periodontal doku yıkımı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, periodontitis ile asprosin arasındaki ilişkiye dair yeni kanıtlar sunmak, asprosinin periodontitis patogenezindeki yerini ortaya koymak ve bu molekülün tedavide potansiyel biyobelirteç/terapötik hedef olasılığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 32 adet erkek Wistar albino rat rastgele dört gruba ayrılmıştır: Sağlıklı kontrol(SK)(n=8), periodontitis kontrol(PK)(n=8), deneysel periodontitis + rekombinant asprosin grubu(REK)(n=8) ve deneysel periodontitis + asprosin antikoru grubu(AB)(n=8). Mandibular 1. Molar dişlere bağlanan ligatürlerle deneysel periodontitis oluşumu 21 gün beklendikten sonra ilaç uygulaması 30 gün boyunca i.p olarak uygulanmıştır. 51. günde tüm hayvanlar sakrifiye edilip kalp kanları ve mandibulaları toplanmıştır. Kan örnekleri ELISA, mandibulalar Mikro-BT ve histopatolojik analizler için kullanılmıştır. Bulgular: Serum asprosin seviyeleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The role of asprosin, an adipokine, in systemic diseases and inflammatory processes is noteworthy. This study evaluated the effects of asprosin and anti-asprosin antibodies on host immune response and periodontal tissue destruction in an experimental periodontitis model. The aim of the study is to present new evidence on the relationship between periodontitis and asprosin, to reveal the role of asprosin in the pathogenesis of periodontitis, and to investigate the potential of this molecule as a biomarker/therapeutic target in treatment. Materials and Methods: 32 male Wistar albino rats were randomly divided into four groups: healthy control(SK)(n=8), periodontitis control (PK) (n=8), periodontitis+recombinant asprosin group (REK) (n=8), and periodontitis+anti-asprosin antibody group (AB) (n=8). Experimental periodontitis was induced by placing ligatures around the mandibular first molars and maintained for 21 days. Drug administration was performed i.p for 30 days. On day 51, all animals were sacrificed, and cardiac blood and mandibles were collected. Blood samples were used for ELISA, mandibles for micro-CT, and histopathological analyses. Results: ELISA results demonstrated that serum asprosin levels exhibited significant variation between groups.