Römorkör çekme sisteminin bulanık hata türleri ve etkileri analizi yöntemi ile risk değerlendirmesi
Risk assessment in tug boat towing system using fuzzy failure modes and effects analysis method
- Tez No: 965928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Denizcilik tarihine boyunca, deniz taşımacılığı ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli gemi tipleri geliştirilmiştir. Deniz taşımacılığına artan talep neticesinde gemi sayıları ve boyutlarında artış meydan gelmiştir. Ticaret gemilere ek olarak, gemilerin manevralarına yardımcı olması için römorkörler kullanılmaya başlanmıştır. İlk römorkörler çarklı ve buhar makineleri ile donatılmıştır. Daha sonra dizel motorların icadı ile römorkörlerin gelişimi devam etmiştir. Buna ek olarak azimut ve Voith-Schneider pervaneleri ile römorkörlerin manevra kabiliyetleri de gelişmiştir. Römorkörler içinde birçok alt sistemi barındıran karmaşık deniz araçlarıdır. Bu sistemlerin biri olan çekme sistemi, römorkörler için kritik bileşenlerden biridir. Çekme sisteminin sorunsuz çalışması can ve mal güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında römorkör çekme sistemi teknik açıdan incelenerek risk analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda alanında tecrübeli uzman grubu ile römorkör çekme sistemi için hata modları belirlenmiş ve bunların önceliklendirilmesi kural tabanlı bulanık FMEA yöntemi ile yapılmıştır. Son olarak riskli hata modları için önleyici eylemler önerilmiştir. Sonuçları en riskli üç hata modunun sırasıyla çekme sistemi halat hatası (RPN=6,4), çekme sistemine kompresörden yetersiz hava gelmesi (RPN=6,0) ve sistem bileşenlerinde çatlama veya kırılma (RPN=5,88) olduğunu göstermiştir. Genellikle operasyonel veya insan kaynaklı sebeplerden karşımıza çıkan bu hataların etkileri ise çekme operasyonun aksaması veya tamamen durması, personel yaralanmaları veya ölümleri ve çevresel felaketler olarak özetlenebilir. Bu hataların önüne geçebilmek için temelde yapılması gereken eylem, ilgili bileşen ve operasyonların sistematik bir şekilde kontrol ve kaydının yapılmasıdır. Ayrıca düzenli ve iyi planlanmış bakım ve onarım programları da diğer önemli bir önleyici faaliyet olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout maritime history, various ship types have been developed to meet maritime transportation needs. The increasing demand for maritime transportation has led to an increase in the number and size of ships. In addition to merchant ships, tugboats began to be used to assist in the maneuvering of ships. The first tugboats were equipped with paddle wheels and steam engines. Later, with the invention of diesel engines, tugboat development continued. Furthermore, azimuth and Voith-Schneider propellers further enhanced tugboat maneuverability. Tugboats are complex vessels comprising many subsystems. The towing system, one of these systems, is a critical component of a tugboat. The smooth operation of the towing system is crucial for the safety of life and property. In this thesis, a tugboat towing system was technically examined and a risk analysis was conducted. In this context, failure modes for the tugboat towing system were identified by a group of experienced experts, and these were prioritized using the rule-based fuzzy FMEA method. Finally, preventive actions were proposed for risky failure modes. The results showed that the three most risky failure modes were, respectively, towing system rope failure (RPN=6.4), insufficient air supply to the towing system from the compressor (RPN=6.0), and cracking or breakage of system components (RPN=5.88). The effects of these failures, which generally occur due to operational or human-related causes, can be summarized as disruption or complete halt of towing operations, personnel injuries or deaths, and environmental disasters. The fundamental action required to prevent these failures is the systematic control and recording of relevant components and operations. Furthermore, regular and well-planned maintenance and repair programs were considered another important preventive action.