Osmanlı dönemi Batı Karadeniz deniz fenerleri (Sinop-Kocaeli hattı)
Ottoman era lighthouses in the Western Black Sea region (Sinop-Kocaeli line)
  1. Tez No: 965946
  2. Yazar: YUSUF SEHA YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Fenerler, denizlerde seyir emniyetini ve deniz trafiğini düzenleyen işaretçi ya da uyarıcı hüviyetinde yapılardır. Deniz seyahatlerinin başlamasıyla büyük ölçüde ihtiyaç duyulan fenerlerin Osmanlı Devleti bünyesindeki ilk örnekleri 16. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Genellikle gemicilere yön göstermek amacıyla küçük ölçekli, çoğunlukla kule biçiminde inşa edilen ve yakıt olarak zeytinyağı, hayvansal yağ veya reçine kullanılan ilkel sistemlerin gelişim süreci Sanayi Devrimi'ne paralel olarak teknik ve yapısal dönüşüm geçirmiştir. Nitekim bu çalışma, 19. yüzyıl siyasi, ekonomik ve teknik dinamikleri neticesinde kullanımı yaygınlaşan bu yapıların -Batı Karadeniz Sinop-Kocaeli hattı özelinde- inşa süreçleri, yapısal özellikleri (ışıklandırma sistemleri, enerji kaynakları, yapı malzemeleri vs.), kullanım amaçları ve tarihî süreçteki önemleri gibi hususları dönemi yansıtan bazı arşiv belgelerinden, hatıratlardan, gazetelerden, kitaplardan ve makalelerden istifade ile ortaya çıkartılmıştır. Bu kapsamda denizcilik altyapısında yaşanan atılım ve modernleşme ile 1856-1914 yıllarını kapsayan dönem içerisinde Osmanlı karasularında deniz ticaretine ve ulaşımına yön veren gelişmiş bir uyarı sistemi ağının nasıl kurulduğu Sinop-Kocaeli sahil hattı üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lighthouses are structures that ensure navigational safety and regulate maritime traffic. With the beginning of sea voyages, various forms of these navigation systems have been used throughout different historical periods. The first examples within the Ottoman Empire emerged in the 16th century. Initially built in small scale, often in the form of towers, and using olive oil, animal fat, or resin as fuel, these primitive systems gradually evolved in parallel with the Industrial Revolution, undergoing significant technical and structural transformation. This study focuses on the emergence, construction processes, structural characteristics (such as lighting systems, energy sources, building materials, etc.), purposes of use, and historical significance of these structures -particularly those located along the Western Black Sea coastal line between Sinop and Kocaeli- within the Ottoman territories. In this context, the establishment of an advanced navigation network that guided maritime trade and transportation in Ottoman territorial waters between 1856 and 1914, as part of the advancements and modernization in maritime infrastructure, has been evaluated through the Sinop-Kocaeli coastal route.