Romantik ilişkisi olan kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerinin yordanmasında duygu düzenleme becerisi ve kendini susturmanın rolü
The role of emotion regulation skills and self-silence in predicting the psychological well-being levels of women in romantic relationship
- Tez No: 965986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU PAMUKÇU KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişkisi olan genç kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerinin yordanmasında duygu düzenleme becerilerinin ve kendini susturmanın rolünü araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi kampüsünde öğrenim gören 419 lisans öğrencisi kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği, Kendini Susturma Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde romantik ilişkisi olan kadınlarda duygu düzenleme becerilerinin ve kendini susturmanın psikolojik iyi oluş düzeyini yordama gücünü belirlemek amacıyla aşamalı çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, romantik ilişkisi olan genç kadınlarda duygu düzenleme becerilerinin ve kendini susturmanın psikolojik iyi oluş düzeyindeki varyansın %22.8'ini pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde açıkladığı görülmüştür. Duygu düzenleme becerilerinin psikolojik iyi oluş düzeyindeki varyansın %19.9'unu pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde açıkladığı; kendini susturmanın ise psikolojik iyi oluş düzeyindeki varyansın %2.9'unu negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde açıkladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of emotion regulation skills and self-silencing in predicting the psychological well-being levels of young women in romantic relationships. The study sample consists of 419 female undergraduate students studying at Ege University campus in the 2024-2025 academic year. The data were obtained through the Personal Information Form, Emotion Regulation Skills Scale, Self-Silencing Scale and Psychological Well-Being Scale. In the data analysis, stepwise multiple linear regression analysis was used to determine the predictive power of emotion regulation skills and self-silencing on the psychological well-being level in women in romantic relationships. According to the findings, the emotion regulation skills and self-silencing explained 22.8% of the variance in the level of psychological well-being in a positive and statistically significant way in young women in romantic relationships. Emotion regulation skills explained 19.9% of the variance in the level of psychological well-being in a positive and statistically significant way; also it was found that self-silencing explained 2.9% of the variance in psychological well-being in a negative and statistically significant way.