Brusella hastalarında kan grubu ve Rh faktör insidansı
Incidence of blood group and Rh factor in Brucella patients
  1. Tez No: 965987
  2. Yazar: ÇAĞRI VEYSEL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Brusella Hastalarında Kan Grubu ve Rh Faktör İnsidansı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı. Uzmanlık Tezi. Van 2025.Amaç: Araştırmanın temel amacı, Brucella enfeksiyonu ile kan grubu dağılımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine Ocak 2000-Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran bruselloz tanılı ve yaşları 0-99 yaş arasında değişen toplam 223 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Bu çalışma, 2000-2020 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Brucella pozitif tanısı almış 223 hastanın kan grubu dağılımını analiz edilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Brucella pozitif hastaların kan grubu oranları, Van İli Kan Bankası'ndan elde edilen kan grubu ve Rh faktörü oranları ile karşılaştırılmıştır. Brucella Pozitif Hasta Kan Grubu Dağılımı (%): A Rh(+) Pozitif: %45.29, A Rh(-) Negatif: %5.38, B Rh(+) Pozitif: %13.00, B Rh(-) Negatif: %1.80, AB Rh(+) Pozitif: %7.36, AB Rh(-) Negatif: %2.24, O Rh(+) Pozitif: %24.66, O Rh(-) Negatif: %0.90 Van İli Kan Grubu Dağılımı (%): A Rh(+) Pozitif: %41.15, A Rh(-) Negatif: %3.90, B Rh(+) Pozitif: %14.34, B Rh(-) Negatif: %1.80, AB Rh(+) Pozitif: %7.36, AB Rh(-) Negatif: %0.80, O Rh(+) Pozitif: %27.50, O Rh(-) Negatif: %3.15 Sonuç: Bu çalışma, Brucella enfeksiyonu ile belirli kan grupları veya Rh faktörleri arasında güçlü bir ilişki bulunmadığını göstermiştir. Ki-Kare testi sonuçlarına göre (p-değeri: 0.835), Van ili kan grubu dağılımı ile Brucella pozitif hastaların dağılımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca, yaş ve cinsiyet gibi değişkenlere göre yapılan analizlerde de anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bu durum, Brucella enfeksiyonunun kan grubu veya demografik faktörlere göre rastlantısal bir dağılıma sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Incidence of Blood Group and Rh Factor in Brucella Patients. Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. Specialization Thesis. Van 2025. Objective: The main objective of this study is to evaluate whether there is a statistically significant relationship between Brucella infection and blood group distribution. Materials and Methods: In our study, the files of a total of 223 patients aged between 0 and 99 years, who were diagnosed with brucellosis and presented to the Infectious Diseases Outpatient Clinic of Van Regional Training and Research Hospital between January 2000 and December 2020, were retrospectively reviewed. Findings: This study was conducted by analyzing the blood group distribution of 223 patients diagnosed as Brucella positive at Van Training and Research Hospital between 2000 and 2020. In the study, the blood group rates of Brucella positive patients were compared with the blood group and Rh factor rates obtained from the Van Province Blood Bank. Blood Group Distribution of Brucella Positive Patients (%): A Rh(+) Positive: 45.29%, A Rh(-) Negative: 5.38%, B Rh(+) Positive: 13.00%, B Rh(-) Negative: 1.80%, AB Rh(+) Positive: 7.36%, AB Rh(-) Negative: 2.24%, O Rh(+) Positive: 24.66%, O Rh(-) Negative: 0.90% Blood Group Distribution in Van Province (%): A Rh(+) Positive: 41.15%, A Rh(-) Negative: 3.90%, B Rh(+) Positive: 14.34%, B Rh(-) Negative: 1.80%, AB Rh(+) Positive: 7.36%, AB Rh(-) Negative: 0.80%, O Rh(+) Positive: 27.50%, O Rh(-) Negative: 3.15% Conclusion: This study showed that there is no strong relationship between Brucella infection and specific blood groups or Rh factors. According to the results of the Chi-Square test (p-value: 0.835), no statistically significant difference was found between the blood group distribution in Van province and that of Brucella positive patients. Additionally, no significant differences were observed in analyses based on variables such as age and gender. This suggests that Brucella infection may have a random distribution with respect to blood group or demographic factors