Finansal farkındalık, kitle iletişim araçları ve İslami finans üçgeninde yatırımcı algısı
Investor perception in the triangle of financial awareness, mass media and Islamic finance
  1. Tez No: 966016
  2. Yazar: FERHAT NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, bireylerin finansal farkındalık düzeylerini, kitle iletişim araçlarının etkisini ve İslami finans sisteminin yatırım kararlarına olan yansımalarını incelemektedir. Finansal farkındalık, bireylerin finansal ürünler, fırsatlar ve riskler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan bir süreçtir. Çalışma, finansal farkındalığın bireylerin daha bilinçli kararlar almasını kolaylaştırdığına ve toplumsal refaha katkıda bulunduğuna dikkat çekmektedir. Ancak, finansal sistemin karmaşıklığı ve bilgiye erişimdeki dengesizlikler, bireylerin farkındalık düzeylerini sınırlandırmaktadır. Kitle iletişim araçları, bireylere finansal bilgiye erişim sağlarken aynı zamanda bilgi kirliliği ve algı yönetimi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu araçların sağlıklı bilgi aktarımı sağlaması, yatırımcıların doğru yönlendirilmesi açısından kritik öneme sahiptir. İslami finans, faiz yasağı gibi ilkeleriyle Müslüman yatırımcılar için alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Ancak, faizsiz finansman yöntemlerinin sınırlı uygulanabilirliği ve sermaye piyasalarındaki kısıtlılıklar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırım kararlarını etkilemektedir. Çalışma, finansal farkındalık ve eğitimle bireylerin yatırım kararlarında rasyonel davranmalarını sağlamayı, kitle iletişim araçlarının bilgi paylaşımındaki rolünü geliştirmeyi ve İslami finans sisteminin yaygınlaştırılabilirliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu üçgen içerisinde yer alan dinamiklerin yatırımcı algısı üzerindeki etkileri analiz edilerek, bireysel ve toplumsal finansal refahın artırılmasına yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines individuals' levels of financial awareness, the impact of mass communication tools, and the reflections of the Islamic finance system on investment decisions. Financial awareness is defined as a process that enables individuals to gain knowledge about financial products, opportunities, and risks. The study highlights that financial awareness facilitates more informed decision-making and contributes to societal welfare. However, the complexity of financial systems and inequalities in access to information limit individuals' levels of awareness. Mass communication tools provide access to financial information while also introducing issues such as misinformation and perception management. Ensuring the accurate dissemination of information through these tools is crucial for guiding investors effectively. Islamic finance offers an alternative approach for Muslim investors with principles such as the prohibition of interest. Nevertheless, the limited applicability of interest-free financing methods and restrictions in capital markets influence investment decisions, particularly in developing countries. The study aims to promote rational investment decisions by enhancing financial awareness and education, improving the role of mass communication tools in information sharing, and expanding the applicability of the Islamic finance system. Ultimately, the dynamics within this triangle are analyzed to understand their impact on investor perceptions, with recommendations provided to enhance both individual and societal financial well-being.