Sıçanlarda imidaclopridin sebep olduğu akciğer toksisitesi üzerine resveratrol ve berberinin koruyucu rolü
Effects of resveratrol and berberine on lung toxicity caused by imidacloprid in rats
  1. Tez No: 966017
  2. Yazar: SABA AMİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKÇE APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İmidakloprid, neonicotinoid grubu içinde yer alan sistemik bir insektisit olarak tanımlanmakta olup, tarımsal üretimde zararlı organizmalarla mücadelede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Resveratrol, üzüm, yaban mersini ve yer fıstığı gibi belirli bitkilerde doğal olarak bulunan güçlü antioksidan özellikleri ile bilinmektedir., Berberin ise, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antioksidan gibi çok yönlü farmakolojik özelliklere sahip bir bileşik olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, imidaklopridin neden olduğu sıçan akciğer dokusu hasarı üzerinde Resveratrol ve berberinin koruyucu etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Gazi Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmış olup, deney hayvanları, kontrol grubu, Resveratrol grubu (20 mg/kg), Berberin grubu (100 mg/kg), İmidakloprid grubu (9 mg/kg), Resveratrol + İmidakloprid grubu, Berberin + İmidakloprid grubu ve Resveratrol +, Berberin + İmidakloprid grubu olmak üzere yedi farklı gruba ayrılmıştır. Bileşikler, erkek Wistar sıçanlarına 28 gün boyunca gavaj yoluyla uygulanmıştır. Deneysel sürecin sonunda, sıçanların akciğer dokularından alınan örneklerde antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT,GST,GPx), Asetilkolin esteraz (AChE) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri değerlendirilmiştir. 28 günlük uygulama sonrasında, imidakloprid ile tedavi edilen sıçanların akciğer dokularında MDA seviyelerinin arttığı ve antioksidan enzim aktiviteleri ve AChE miktarının azaldığı belirlenmiştir. Ancak, imidakloprid artı berberin ve imidakloprid artı resveratrol gruplarında MDA seviyelerinde azalma ve aynı grupta antioksidan enzim aktivitelerinde belirgin bir artış gözlemlenmiştir, imidakloprid artı Berberin artı resveratrol grubunda iyileşme daha fazla gözlemlenmiştir. İmidakloprid uygulanan gurubun akciğer dokusunda Amfizematöz Değişiklikler, alveoler septada kalınlaşma ve artmış bağ dokusu, alveolar dejenerasyon, mononükleer hücre infiltrasyonu, hemoraji saptanmıştır ayrıca ve resveratrol ve berberinin birlikte uygulandığında daha az patolojik bulgu gözlemlendi ama tamamen iyileşme görülmedi, ayrıca immunohistokimyasal incelemelerinde Kaspaz-3 ve TNF-α gen ekspresyonunun seviyelerinde önemli değişiklikler gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid, a systemic insecticide from the neonicotinoid group, is widely used in agriculture to combat pests. Resveratrol, found in grapes, blueberries, and peanuts, is known for its antioxidant properties, while berberine exhibits antimicrobial, anti-inflammatory, and antioxidant effects. This study examines the protective roles of resveratrol and berberine against lung damage caused by imidacloprid in rats. Approved by the Gazi University Local Ethics Committee for Animal Experiments, the study divided male Wistar rats into seven groups: control, resveratrol (20 mg/kg), berberine (100 mg/kg), imidacloprid (9 mg/kg), resveratrol + imidacloprid, berberine + imidacloprid, and resveratrol + berberine + imidacloprid. The compounds were administered via gavage for 28 days. Following the experiment, antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GST, GPx), acetylcholinesterase (AChE), and malondialdehyde (MDA) levels were measured in lung tissue samples. Imidacloprid exposure increased MDA levels and decreased antioxidant enzyme activities and AChE levels. However, the resveratrol and berberine groups exhibited lower MDA levels and enhanced antioxidant activity, with the combined resveratrol + berberine + imidacloprid group showing the most pronounced improvement. Histopathological analysis revealed emphysematous changes, alveolar septal thickening, increased connective tissue, alveolar degeneration, mononuclear cell infiltration, and hemorrhage in the imidacloprid treated group. When resveratrol and berberine were co-administered, pathological findings were reduced, though complete recovery was not observed. Immunohistochemical analysis indicated significant changes in caspase-3 and TNF-α gene expression levels.