Proksimal tibiofibular eklem ve lateral menisküs morfolojisi arası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between proximal tibiofibular joint and lateral meniscus morphology
  1. Tez No: 966073
  2. Yazar: HATİCE TUBA SANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMEL KENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, proksimal tibiofibular eklem (PTFE) eğim açıları ile lateral menisküs (LM) morfolojisi, LM yırtığı ve ligamentum meniscofibulare (MFibL) varlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, retrospektif olarak diskoid (DLM) ve diskoid olmayan lateral menisküs (DoLM) gruplarının diz manyetik rezonans (MR) görüntüleri değerlendirilmiştir. Görüntülerde üç planda elde edilmiş dört açı (Alpha-(α)-sagittal, Beta-(ß)-koronal, Gamma-(γ)-koronal, Delta-(δ)-aksiyal), LM yükseklik ve genişlikleri ölçülmüştür. LM yırtığı ve meniskofibular ligament varlığı ve yapısı değerlendirilmiştir. Buna göre Gamma-(γ)-koronal, Delta-(δ)-aksiyal, LM yüksekliği, genişliği ve yırtığı DLM ve DoLM grupları arasında istatistiksel anlamlı farklılık göstermektedir. DLM grubunda Gamma-(γ)-koronal ve LM yüksekliği arasında istatistiksel anlamlı negatif korelasyon bulunmaktadır. LM yüksekliği kesim değeri 5,8 mm alındığında %82,6 sensitivite ve %82,9 spesifite değerleri ile DoLM'ü ayırmada istatistiksel olarak anlamlı ayırıcılığa sahiptir. Bu bulgularla PTFE eğim açıları ile LM yüksekliği DLM tanısı için genel kabul gören kriterlerle arada kalınan olgularda destekleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between proximal tibiofibular joint (PTFE) inclination angles and lateral meniscus (LM) morphology, LM tear and presence of meniscofibular ligament (MFibL). For this purpose, knee magnetic resonance (MR) images of discoid (DLM) and non-discoid lateral meniscus (NDLM) groups were retrospectively evaluated. On images, four angles obtained in three planes (Alpha-(α)-sagittal, Beta-(ß)-coronal, Gamma-(γ)-coronal, Delta-(δ)-axial), LM height and width were measured. LM tear and the presence and structure of meniscofibular ligament were evaluated. Accordingly, Gamma-(γ)-coronal, Delta-(δ)-axial, LM height, width and tear present statistically significant difference between DLM and NDLM groups. In the DLM group, there is a statistically significant negative correlation between Gamma-(γ)-coronal and LM height. When the cut-off value of LM height is taken as 5.8 mm, it has a statistically significant discrimination for NDLM with 82.6% sensitivity and 82.9% specificity values. With these findings, PTFE inclination angles and LM height may be supportive in vague cases with generally accepted criteria for diagnosing DLM.